Home » Articole » Prima medalie mondială la floretă pentru România după 19 ani / Maria Boldor a câștigat medalia de bronz la Campionatele Mondiale de la Cairo

Prima medalie mondială la floretă pentru România după 19 ani / Maria Boldor a câștigat medalia de bronz la Campionatele Mondiale de la Cairo

Prima medalie mondială la floretă pentru România după 19 ani / Maria Boldor a câștigat medalia de bronz la Campionatele Mondiale de la Cairo
Sursa foto: Facebook / Federația Română de Scrimă
Ascultă articolul

Maria Boldor a câștigat, marți, medalia de bronz a Campionatelor Mondiale de la Cairo, prima astfel de performanță pentru România după 19 ani.

„După 19 ani de așteptare, vârful floretei Mariei a oprit timpul. Picioarele au purtat-o de la un asalt la altul, mână nu i-a tremurat până în semifinale. Inima a fost pe planșă suportând emoții și tot valul de trăiri. Maria Boldor a câștigat medalia de bronz la Campionatele Mondiale de la Cairo după o zi de excepție. Ultima medalie a fost câștigată pentru România de Roxana Scarlat, bronz la individual la Havana, 2003”, a anunțat Federația Română de Scrimă.

- articolul continuă mai jos -

Maria Boldor a trecut cu 15-3 de Kelleigh Ryan (Can), 15-7 de Alina Poloziuk (Ucr), 15-7 de Eleanor Harvey (Can). În semifinale franțuzoaica Ysaora Thibus a câștigat cu 15-3.

„Felicitări, Maria! Ție și antrenorilor tăi, Petre Ducu, Ana Pavel și Virgil Sălișcanu, lui Florin Gheorghe!
Suntem mândri de tine! Suntem mândri de voi!”, a transmis federația.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.