
Preşedintele Germaniei cheamă partidele guvernamentale să aplaneze prima criză a coaliţiei, legată de numirea unor judecători constituţionali
Preşedintele Germaniei, Frank-Walter Steinmeier, a lansat un apel către partidele din coaliţia de guvernare să îşi rezolve rapid disputa legată de numirea a trei noi judecători la Curtea Constituţională, după ce vineri a fost amânat votul de confirmare a acestora, transmite dpa, citată de Agerpres.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
‘Sper foarte mult că vor reuşi, pentru că este vorba despre autoritatea şi funcţionarea Curţii Constituţionale, pe care trebuie să le păstrăm’, a spus Steinmeier duminică, într-un interviu la postul public ZDF.
În prima criză majoră a coaliţiei, conservatorii şi social-democraţii sunt implicaţi într-o dispută neaşteptată cu privire la numirea unui judecător cu opinii de stânga, ce urma să fie spusă aprobării de către Bundestag.
Camera inferioară a legislativului german a amânat în mod surprinzător vineri luarea unei decizii cu privire la numirea de noi judecători la Curtea Constituţională după ce blocul conservator al cancelarului Merz şi-a retras sprijinul pentru o candidată din partea partenerului său guvernamental, Partidul Social-Democrat (SPD).
Respectiva candidată, profesoara de drept Frauke Brosius-Gersdorf, şi-a atras critici din partea conservatorilor în legătură cu poziţia sa faţă de problema avortului şi cu susţinerea pe care a acordat-o obligativităţii vaccinării în timpul pandemiei de Covid-19.
În pofida unor proteste în rândurile Uniunii Creştin-Democrate (CDU) a lui Merz şi ale Uniunii Creştin-Sociale bavareze (CSU), confirmarea părea aproape asigurată, după ce cancelarul şi-a semnalat sprijinul pentru numirea ei, mai devreme în cursul acestei săptămâni.
În mod surprinzător însă, vineri, grupul parlamentar CDU/CSU a afirmat că se va abţine, lăsând-o pe candidata SPD fără majoritatea necesară de două treimi.
Conform unor surse din blocul de centru-dreapta, joi a ieşit la iveală o alegaţie de plagiat cu privire la Brosius-Gersdorf.
Decizia de abţinere de la vot a stârnit furia partidelor de opoziţie şi a determinat SPD să anunţe că se va opune desfăşurării vineri a voturilor de confirmare pentru toţi cei trei judecători candidaţi, ceea ce a dus la amânarea votului.
Vineri a fost ultima zi de lucru în parlament înainte de pauza de vară, ceea ce înseamnă că partenerii de coaliţie vor avea ocazia să calmeze ostilităţile pe timpul verii sau, dimpotrivă, că neîncrederea între ei va creşte.
Mai devreme duminică, Merz a încercat să calmeze tensiunile, lăudând cooperarea cu partenerii de coaliţie social-democraţi.
‘Chiar lucrăm bine împreună cu social-democraţii în această coaliţie. Şi aceasta arată, de asemenea, că centrul politic în ţara noastră este capabil să lucreze împreună, să guverneze împreună şi să asigure că democraţia noastră rămâne stabilă la mijloc’, a spus Merz, în timp ce vizita un festival local în oraşul său de reşedinţă, Arnsberg, la 45 km est de Dortmund.
Însă preşedintele Steinmeier crede că disputa a dăunat reputaţiei guvernului şi că evenimentele de vineri au subminat ‘autoritatea parlamentului’.
‘Este absolut clar că, dacă partidele de la centrul politic, centrul democratic, eşuează, atunci vor profita partidele distructive de la extreme’, a spus Steinmeier.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankPentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.