Home » Articole » Premierul Ciucă: România nu e în pericolul de a intra în recesiune economică / Miercuri stabilim creșterea salariului minim pe economie

Premierul Ciucă: România nu e în pericolul de a intra în recesiune economică / Miercuri stabilim creșterea salariului minim pe economie

Premierul Ciucă: România nu e în pericolul de a intra în recesiune economică / Miercuri stabilim creșterea salariului minim pe economie
Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media
Ascultă articolul

România nu e în pericolul de a intra în recesiune economică, dar depindem de celelalte economii cu care suntem în strânsă legătură, a declarat marți premierul Nicolae Ciucă.

”Despre recesiune se vorbește de la începutul anului, au fost semnale, am putut să constatăm că am avut o scădere a ritmului de creștere din cauza impactului secetei. Datele pe care le avem ne arată că există premisa ca la finalul anului să avem o creștere economică de 5%, iar pentru anul viitor o creștere de circa 1,5%, așa cum e previzionată de instituțiile internaționale”, a spus Nicolae Ciucă.

- articolul continuă mai jos -

Întrebat despre creșterea salariului minim, premierul a spus că ”mâine vom avea întâlnirea tripartită la guvern și vom stabili tot ce ține de salariul minim”.

În ceea ce privește creșterea pensiilor, Nicolae Ciucă a declarat că ”lucrăm pentru a asigura o anvelopă de creștere a pensiilor cu 15% din buget”.

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole