Home » Analize » Premierul britanic Boris Johnson dă asigurări că Regina Elizabeth a II-a este „într-o formă foarte bună”, după ce medicii săi i-au recomandat să se odihnească cel puțin două săptămâni

Premierul britanic Boris Johnson dă asigurări că Regina Elizabeth a II-a este „într-o formă foarte bună”, după ce medicii săi i-au recomandat să se odihnească cel puțin două săptămâni

Premierul britanic Boris Johnson dă asigurări că Regina Elizabeth a II-a este „într-o formă foarte bună”, după ce medicii săi i-au recomandat să se odihnească cel puțin două săptămâni
sursa foto: Facebook / British Royal Family
Ascultă articolul

Regina Elizabeth a II-a, căreia medicii săi i-au recomandat să se odihnească cel puţin două săptămâni, este „într-o formă foarte bună”, a anunţat premierul său Boris Johnson într-un interviu, în marja summitului G20, la Roma, relatează AFP, citată de News.ro.

„Am vorbit cu Majestatea Sa şi este într-o formă foarte bună”, a declarat şeful Guvernului britanic într-un interviu acordat postului britanic Channel 4, în care dă asigurări despre starea sănătăţii suveranei în vârstă de 95 de ani.

- articolul continuă mai jos -

„Ea trebuie pur şi simplu să urmeze sfaturile medicilor săi şi să se odinnească”, a continuat Boris Johnson. „Cred că toată ţara se gândeşte la ea”, a adăugat el.

Regina, care a petrecut o noapte la spital, săptămâna trecută, în vederea unor ”examene preliminare”, potrivit Palatului Buckingham, a fost nevoită să-şi amâne deplasarea la COP26 la Glasgow, în Scoţia, la câteva zile după ce a renunţat la o vizită în Irlanda de Nord.

Suverana este necesar să renunţe la orice deplasare oficială timp de încă două săptămâni, a anunţat vineri seara Palatul Buckingham.

Ea va putea, însă, să continue să relizeze „sarcini uşoare”, inclusiv audienţe prin vieoconferinţă, precizează palatul.

Regina nu poate, astfel, să participe la Festivalul Amintirii de la 13 noiembrie, care aduce un omagiu militarilor britanici şi din Commonwealth, dar „are intenţia fermă” să fie prezentă la evenimentul care marchează Duminica Amintirii, la o zi după ceremonia la cenotaful de la Londra, se aratăîn comunicatul regal.

Regina nu a mai depus personal jerbe de flori la monument din 2017, însă asistă la ceremonie din balconul Ministerului de Externe, scrie în edţia de sâmbătă ziarul Times.

Reginei i s-a recomandat odihnă la 20 octombrie, la o zi după o recepţie la Castelul Windsor, unde a apărut discutând cu premierul Boris Johnson, omul de afaceri american Bill Gates şi John Kerry.

Ultima sa apariţie în ochiul public a avut loc joi, când a remis, într-o audenţă prin videoconferinţă, Medalia de Aur a Poeziei poetului englez David Constantine.

O înregstrare video de 24 de secunde a fost dfuzată de către Palatul Buckingham, în care regine apare zâmbind şi discutând online cu poetul.

Elizabeth a II-a, al cărei soţ, prinţul Philip a murit în aprilie la vârsta de 99 de ani, a fost văzută recent mergând cu ajutorul unui baston – o premieră din 2014 până în prezent.

Sursa foto: Facebook / British Royal Family

Comentarii
  • Îi în formă bună pă dracu, nu vezi cum arată? E pe ducă, abia asteaptă televizuinele să facă reiting când să duce regininina, toți politicienii de la noi o să transmită condoleanțe, va fi si la noi zi dă doliu și Gâdea o sa facă pe monarhistu iară. Plictisitor.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole