Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Politica Japoniei în domeniul orezului se află la o răscruce de drumuri, întrucât prețurile alimentului de bază al țării se mențin la niveluri record, punând presiune pe gospodării, relatează japantimes.co.jp. „Vom schimba cursul și vom stimula producția”, a declarat în august 2025 primul ministru de atunci, Shigeru Ishiba, anunțând o schimbare în politica guvernului în domeniul orezului, în cadrul căreia se menținuse ajustarea producției. Dar această decizie a fost rapid revocată de succesoarea sa, Sanae Takaichi, care a preluat funcția de prim-ministru în octombrie. Politica sa este de a menține producția în concordanță cu cererea.
Ministrul agriculturii din cabinetul său, Norikazu Suzuki, menține cu fermitate poziția de „a nu se angaja în privința prețurilor”. El subliniază necesitatea de a asigura mai întâi cererea, inclusiv cererea externă, și apoi de a promova producția. Dacă fermierii cresc producția înainte de a crea cererea externă, „prețurile orezului vor scădea din cauza unei oferte excesive”, avertizează el.
După al Doilea Război Mondial, guvernul a promovat agresiv producția de orez pentru a face față penuriei alimentare severe. În 1970, însă, din cauza unei oferte excesive de orez, guvernul a inversat cursul, introducând politica de reducere a suprafețelor cultivate cu orez, în cadrul căreia au fost stabilite obiective de producție și fermierii au fost încurajați să reducă cultivarea orezului pentru a limita oferta excesivă.
Deși politica a fost oficial abolită în 2018, efectele sale persistă. Pentru a limita producția și a preveni o scădere bruscă a prețurilor la orez, guvernul continuă să aplice un așa zis „sistem gentan” prin care alocă subvenții care încurajează fermierii să treacă de la orez la culturi alternative, cum ar fi grâul și soia. Referința pentru ajustarea producției de orez a fost mult timp prognoza Ministerului Agriculturii privind oferta și cererea pentru anul următor, anunțată în fiecare toamnă. Timp de mulți ani, producția reală a urmat îndeaproape aceste previziuni, cu excepția cazurilor de condiții meteorologice anormale, cum ar fi verile neobișnuit de răcoroase. În ultimii ani, însă, au început să apară diferențe semnificative. De exemplu, în timpul creșterii prețurilor la orez care a început anul trecut, o eroare în previziunile ministerului a dus la o cerere reală care a depășit nivelul prognozat cu aproximativ 400.000 de tone. Deficitul de producție a contribuit la creșterea prețurilor.
Shinjiro Koizumi, predecesorul lui Suzuki, care a lucrat la măsuri pentru a face față creșterii prețurilor la orez în administrația Ishiba, a declarat: „Am învățat că este dificil să menținem prețurile la orez prin măsura convențională de ajustare a producției”.
Pe măsură ce incertitudinile se intensifică, cum ar fi cele generate de schimbările climatice, Koizumi a susținut că există o limită a metodei de ajustare a producției pe baza previziunilor privind cererea, deoarece previziunile trebuie să fie precise.
Pe de altă parte, legislatorii din Partidul Liberal Democrat aflat la guvernare, care reprezintă interesele agricole, s-au opus cu tărie politicii administrației Ishiba de creștere a producției de orez, avertizând că supraproducția ar putea duce la scăderea prețurilor. Suzuki, care se bucură de un sprijin puternic din partea acestor legislatori, a declarat: „Cei din prima linie a producției sunt extrem de dezorientați” și a avertizat că „dacă vom acționa rapid pentru a crește substanțial producția, stabilitatea echilibrului dintre cerere și ofertă va fi perturbată”.
În timp ce prețurile orezului produs pe plan intern continuă să fie ridicate, importurile de orez din sectorul privat sunt în creștere. Volumul importurilor în prima jumătate a anului fiscal 2025, între aprilie și septembrie, a ajuns la 86.523 de tone, de 208 ori mai mare decât cele 415 tone înregistrate în perioada similară a anului precedent.
La o conferință de presă din noiembrie, Mitsuo Fujio, președintele Shinmei, un important angrosist de orez cu sediul în Tokyo, a dezvăluit că orezul cultivat în SUA a devenit cea mai vândută varietate în marile supermarketuri cu care colaborează. „Consider că, creșterea prețurilor poate duce la reducerea pieței orezului produs pe plan intern”, a avertizat el. Dacă prețul ridicat al orezului intern rămâne neschimbat, mai mulți consumatori ar putea renunța la acesta în favoarea unor alternative mai ieftine. Nu este încă clar dacă se poate ajunge la un nivel de preț acceptabil atât pentru consumatori, cât și pentru producători.