Petrolul Ploieşti – Rapid Bucureşti 0-0 / Bucureștenii au jucat în zece…

sursa foto: Inquam Photos/Stefan Constantin

Petrolul Ploieşti – Rapid Bucureşti 0-0 / Bucureștenii au jucat în zece din minutul 6, după e a fost eliminat Borza

Echipa Petrolul Ploieşti a încheiat la egalitate vineri seara, pe teren propriu, scor 0-0, cu formaţia bucureşteană Rapid, în etapa a 20-a din Superligă. Giuleştenii au avut un jucător eliminat încă din minutul 6 al partidei, informează News.ro.

Rapid a rămas repede în inferioritate numerică, în minutul 6, după ce Borza a fost eliminat pentru un fault dur la Diomande. Ploieştenii au avut şansă de gol în minutul 12, când Paul Iacob a deviat în careu şutul lui Grozav, iar în minutul 34 portarul oaspeţilor, Horaţiu Moldovan, a respins excelent lovitura liberă executată de Jair. În minutul 45+2 Doua a trimis balonul în plasă, dar reuşita a fost anulată, iar două minute mai târziu Braun a şutat în bară, ratând cea mai mare ocazie a rapidiştilor.

În partea secundă, Moldovan a blocat şutul lui Grozav, din minutul 60, pentru ca în minutul 82 gazdele să rămână, şi ele, în zece oameni. Paul Papp a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat de arbitrul Adrian Cojocaru. Jair a şutat bine în minutul 90+1, însă Horaţiu Moldovan a respins, iar Grozav a trimis pe lângă poartă. S-a încheiat 0-0, Rapid bifează al cincilea meci consecutiv fără victorie şi, cu 32 de puncte, se află pe locul 3 în clasament. Petrolul este pe locul 8, cu 27 de puncte.

PETROLUL: Zima – Papp, Meijers, Huja, Ţicu – Doua (M. Roman 63), Diomande (Jefferson 57), Jair – Al. Musi (M. Rădulescu 63), Grozav, Omrani (L. Dumitriu 74). ANTRENOR: Florin Pârvu

RAPID: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Al. Albu, I. Cristea, Oaidă – C. Cîrjan (Funsho Bamgboye 55), Borja Valle, Papeau (D. Grigore 90+8). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Cartonaşe gabene: Doua 37, Jefferson 57, Papp 74, Meijers 90+10 / Oaidă 32, Funsho Bamgboye 90+4

Cartonaşe roşii: Paul Papp (Petrolul Ploieşti) min. 82 / Andrei Borza (Rapid Bucureşti) min. 6

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru – Imre-Laszlo Bucsi, Alexandru Vodă – Ionuţ Coza

Arbitri VAR: Szabolcs Kovacs – Doru Claudiu Lucaciu

Observator: Nicolae Marodin