Home » Articole » Percheziţii în Argeș, într-un dosar privind depozitarea ilegală a deşeurilor / Un suspect a fost reţinut

Percheziţii în Argeș, într-un dosar privind depozitarea ilegală a deşeurilor / Un suspect a fost reţinut

Percheziţii în Argeș, într-un dosar privind depozitarea ilegală a deşeurilor / Un suspect a fost reţinut
sursa foto: DIICOT
Ascultă articolul

Poliţiştii şi jandarmii au efectuat, miercuri, mai multe percheziţii într-un dosar privind depozitarea ilegală a deşeurilor, ancheta fiind coordonată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Argeş, transmite Agerpres.

La descinderi au participat poliţişti din cadrul Serviciului Arme Explozivi şi Substanţe Periculose, Serviciului Investigaţii Criminale şi Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice, cu sprijinul Serviciului Acţiuni Speciale şi al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Argeş.

- articolul continuă mai jos -

„În cadrul acţiunii au fost puse în executare cinci mandate de percheziţie domiciliară pe raza comunelor Bascov şi Băiculeşti, la doi operatori economici autorizaţi pentru abatorizarea animalelor şi la locuinţele a trei persoane fizice, cu vârste cuprinse între 42 şi 54 de ani, din Băiculeşti. Din cercetări a reieşit că unul dintre operatorii economici, în scopul reducerii cheltuielilor generate de incinerarea deşeurilor rezultate din procesul tehnologic de sacrificare a porcinelor, ar fi înstrăinat aceste deşeuri către o persoană fizică”, se arată într-un comunicat al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Argeş.

Conform aceleiaşi surse, deşeurile ar fi fost transportate în comuna Băiculeşti şi aruncate în albia unui pârâu dintr-o zonă împădurită. În zonă ar fi fost depozitate ilegal circa şase tone de deşeuri, fiind afectată o suprafaţă de aproximativ 500 de metri pătraţi.

Suspectul, un bărbat de 54 de ani din comuna Băiculeşti, a fost identificat, acesta fiind reţinut.

De asemenea, în urma verificărilor efectuate la firma respectivă s-a stabilit că apele reziduale, rezultate în urma procesului tehnologic de abatorizare, ar fi fost deversate în albia râului Argeş prin intermediul unui canal colector.

„Totodată, s-a constatat că autoritatea publică locală din comuna Băiculeşti nu ar fi respectat măsurile dispuse anterior de Garda de Mediu, privind eliminarea deşeurilor aruncate pe izlazul comunei, sat Măniceşti, procedând la îngroparea acestora, contrar prevederilor legale în vigoare privind regimul deşeurilor”, se mai menţionează în comunicat.

La acţiunile de control au participat şi reprezentanţi ai Gărzii de Mediu, Administraţiei Bazinale de Apă Argeş-Vedea şi DSVSA Argeş.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole