Home » Articole » Patru bărbaţi ucraineni au cerut azil după ce au fost descoperiţi de poliţiştii de frontieră că au intrat ilegal în România

Patru bărbaţi ucraineni au cerut azil după ce au fost descoperiţi de poliţiştii de frontieră că au intrat ilegal în România

Patru bărbaţi ucraineni au cerut azil după ce au fost descoperiţi de poliţiştii de frontieră că au intrat ilegal în România
Sursa foto: Facebook
Ascultă articolul

Patru bărbaţi ucraineni au fost descoperiţi de poliţiştii de frontieră după ce au intrat ilegal în România, ulterior aceştia cerând azil în ţara noastră, a informat, duminică, purtătorul de cuvânt CJSU Maramureş, Dan Bucă.

„Poliţiştii de frontieră au depistat patru persoane care au trecut frontiera ‘verde’ din Ucraina în România, în zona de competenţă a Sectorului Poliţiei de Frontieră Poienile de Sub Munte şi a Sectorului Poliţiei de Frontieră Valea Vişeului. Aceştia au solicitat o formă de protecţie statului român, fapt pentru care s-au demarat procedurile specifice în astfel de cazuri”, a spus Dan Bucă.

- articolul continuă mai jos -

Conform acestuia, pompierii maramureşeni au transportat cu autospeciala din dotare, însoţite de un jandarm, patru persoane de la Punctul de Trecere a Frontierei Sighetu Marmaţiei la Centrul Regional de Cazare şi Proceduri pentru Solicitanţii de Azil Maramureş din oraşul Şomcuta Mare.

De asemenea, alte cinci persoane au fost transportate, însoţite de un voluntar, din Punctul de Trecere a Frontierei Sighetu Marmaţiei la Gara CFR Sighetu Marmaţiei, de unde au plecat cu trenul la Cluj-Napoca şi Bucureşti.

Totodată, echipajul de pe unitatea mobilă SMURD a acordat unei persoane primul ajutor medical şi a transportat-o la Spitalul Municipal Sighetu Marmaţiei pentru investigaţii medicale.

„În prezent nu sunt persoane cazate în tabăra operaţionalizată de pompierii maramureşeni la Sighetu Marmaţiei. Sunt asigurate 160 locuri pentru cazare, care pot fi suplimentate în funcţie de evoluţia situaţiei” a mai spus Dan Bucă.

sursa: Agerpres.ro, sursa foto: Facebook

Comentarii
  • barbatii ucrainieni FUG de razboiul SUA – Rusia.

    • Sunt cu siguranță români de dincolo,sfătuiți de mamele lor:” Să nu muriți pentru ukropi,ne-au furat pământul acum să le jertfim și viața!”și așa Ucraina e mamă vitregă pentru huțulii, românii,ungurii,polonejii,rutenii etc de acolo!

  • Vanatorul de prostaci

    Cat de usor putem demonta minciunile ruznacilor , „ nici macar unii de fug de razboi nu raman in tara noastra, dar voi credeti ca noi trimitem mercenari in Ucraina !? „ . Astia au ajuns sa-si creada propiile minciuni .. un fel de Latrina3 sau Rtv ( ruzia behehe ) !

  • Vanatorul de prostaci

    Cat de usor putem demonta minciunile ruznacilor , „ nici macar unii de fug de razboi nu raman in tara noastra, dar voi credeti ca noi trimitem mercenari in Ucraina !? „ . Astia au ajuns sa-si creada propiile minciuni .. un fel de Latrina3 sau Rtv ( ruzia behe) !

  • Vanatorul de prostaci

    Cat de usor putem demonta minciunile ruznacilor , „ nici macar unii de fug de razboi nu raman in tara noastra, dar voi credeti ca noi trimitem mercenari in Ucraina !? „ . Astia au ajuns sa-si creada propiile minciuni .. un fel de Latrina3 sau Rtv ( ruzia behe)!! J a v r a esti Putler !

  • Vanatorul de prostaci

    Cat de usor putem demonta minciunile ruznacilor , „ nici macar unii de fug de razboi nu raman in tara noastra, dar voi credeti ca noi trimitem mercenari in Ucraina !? „ . Astia au ajuns sa-si creada propiile minciuni .. un fel de Latrina3 sau Rtv ( ruzia behe)!! J a v r a esti Putler!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole