Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Unitatea de poliție judiciară din Valencia a Guardia Civil a efectuat marți opt percheziții în Valencia, în timpul cărora au fost confiscate 14 vehicule, printre care un Rolls Royce, câteva Mercedes-uri și Audi-uri, în cadrul unei anchete conduse de Parchetul European (EPPO) privind frauda cu TVA în vânzările de mașini de lux, se arată într-un comunicat al Parchetului European.
Se investighează o posibilă fraudă în materie de TVA cu pierderi estimate la bugetul UE și la bugetele naționale de peste 12 milioane de euro, în cooperare cu Agenția de stat spaniolă pentru administrație fiscală.
Se presupune că suspecții au înființat o organizație infracțională pentru achiziționarea și vânzarea de vehicule de lux la mâna a doua, între societăți situate în diferite state membre, în scopul de a se sustrage de la plata TVA.
Potrivit anchetei, lansată la sfârșitul anului 2021, trei infracțiuni legate de fraudă la TVA ar fi fost comise între 2019 și 2021.