G4Media.ro

Ovidiu Ionescu și Bernadette Szoc, medaliați cu argint în proba de dublu…

Foto: Federația Română de Tenis de Masă

Ovidiu Ionescu și Bernadette Szoc, medaliați cu argint în proba de dublu mixt a Campionatelor Europene de tenis de masă de la Munchen

Perechea română Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs a obţinut medaliile de argint în proba de dublu mixt a Campionatelor Europene de tenis de masă de la Munchen, luni seara, după ce a fost învinsă în finală de cuplul francez Emmanuel Lebesson/Jianan Yuan cu 3-1 (8-11, 11-6, 11-5, 11-9), relatează Agerpres.

În semifinală, Ovidiu Ionescu şi Bernadette Szocs i-au învins pe austriecii Robert Gardos/Sofia Polcanova, cu 3-2 (5-11, 7-11, 11-9, 11-7, 11-6).

Aceasta a fost a patra medalie europeană a perechii Ionescu/Szocs la dublu mixt, după cele două de bronz de la Campionatele Europene din 2012 şi 2016 şi cea de argint din 2019, de la Jocurile Europene.

La simplu feminin, Andreea Dragoman a câştigat grupa a treia preliminară, după victorii cu Kornelija Riliskyte (Lituania), 3-0 (11-7, 11-5, 11-7), şi Dragana Vignjevic (Serbia), 3-1 (11-8, 11-8, 6-11, 11-6).

În Grupa a 13-a, Tania Plăian a pierdut în faţa croatei Hana Arapovic, 2-3 (15-17, 11-7, 10-12, 11-9, 4-11), iar marţi va juca împotriva elenei Konstantina Paridi.

În Grupa a 21-a, Irina Ciobanu a obţinut victorii în primele două meciuri, 3-0 (11-4, 11-3, 11-1) cu Amelia Uce (Macedonia de Nord) şi 3-0 (11-6, 11-8, 12-10) cu Bernadett Balint (Ungaria), iar marţi o va întâlni pe Baiba Bogdanova (Letonia).

La simplu masculin, Rareş Şipoş a câştigat Grupa a 8-a, după 3-2 (11-8, 11-7, 5-11, 8-11, 11-6) cu Georgios Stamatouros (Grecia) şi 3-0 (11-5, 15-13, 12-10) cu Adam Klajber (Slovacia).

În Grupa a 13-a, Darius Movileanu a trecut de Michael Tauber (Israel) cu 3-2 (3-11, 5-11, 15-13, 12-10, 11-9), dar a cedat în faţa danezului Anders Lind, cu 0-3 (2-11, 12-14, 5-11).

În Grupa a 22-a, Eduard Ionescu l-a învins pe sanmarinezul Mattias Mongiusti cu 3-1 (11-6, 5-11, 11-2, 11-4), după care a pierdut în faţa grecului Ioannis Sgouropoulos cu 1-3 (11-13, 11-8, 1-11, 7-11). Ultimul meci va avea loc marţi, contra lui Filip Mladenovski (Macedonia de Nord).

În Grupa a 23-a, Iulian Chiriţă l-a învins pe bosniacul Edin Gutic cu 3-0 (11-6, 11-6, 11-2), a pierdut în faţa croatului Frana Kojic cu 2-3 (9-11, 8-11, 11-8, 11-6, 7-11), iar marţi îl va întâlni pe Vladislav Ursu (Republica Moldova).

Câştigătorii grupelor se califică direct pe tabloul principal, iar jucătorii clasaţi pe locul secund în fiecare grupă vor avea de trecut încă un tur sau două tururi preliminare pentru tabloul principal.

Citește și...

Donează prin PayPal paypal icon
Donație recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Abonează-te la newsletter

3 comentarii

  1. Bravo lor! Sportul romanesc a avut o vara minunata!

  2. Măcar numele scrieți corect handicapaților!!