Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Alianța Națională a Organizațiilor Studențești (ANOSR) a transmis „mesajul unui student” sub forma unui comunicat de presă, în care enumeră dorințele principale din perspectiva tinerilor, între care: un stat european, siguranță, respectarea identității, acces la surse de informare veridice și de calitate.
Comunicatul integral:
„Printre discuții ample, uneori interminabile și fără concluzii, despre democrație, alegeri, libertate și drepturi, purtate prin social media sau camere de cămin, îmi aștern gândurile despre viitorul meu, al comunității studențești, al societății și al țării mele.
La acest final de an încărcat, pe data de 1 decembrie, de ziua României, pe data de 8 decembrie și la 35 de ani de când clădim fundația unei democrații stabile, îmi doresc:
Îmi doresc ca oamenii care conduc și vor conduce statul român să mențină România pe calea europeană, promovând și transpunând fără echivoc toate principiile și valorile Uniunii Europene în guvernarea țării.
Îmi doresc ca spațiile în care mă plimb, locurile în care învăț, instituțiile statului și societatea în sinea ei să-mi ofere un sentiment constant de siguranță.
Îmi doresc ca libertatea de exprimare, de asociere, libera circulație a persoanelor și informațiilor, libertatea opțiunilor politice și confesionale să nu fie puse sub amenințarea cenzurii și/sau a represiunii.
Îmi doresc ca oricare dintre noi să aibă acces la aceleași oportunități și să-și poată croi un drum în societate fără să fie împiedicat de obstacole sau de bariere sociale, academice, profesionale.
Îmi doresc ca oamenii care vor lua decizii în numele meu să-mi cunoască nevoile în calitate de cetățean al statului român.
Îmi doresc ca drepturile de care dispun în ceea ce-mi privește propria persoană și corpul meu, precum și în raport cu viitorul pe care doresc să mi-l aleg, să nu fie restrânse sau limitate.
Îmi doresc ca educația pe care o urmez să fie valorificată și să pot contribui la dezvoltarea societății și a comunității în care trăiesc, folosindu-mă de ceea ce știu, cred și pot face.
Îmi doresc să nu-mi fie frică că voi fi discriminat în baza etniei, orientării ideologice, rasei, dizabilităților, orientării sexuale, credințelor religioase, stării sociale, precum și în funcție de alte particularități individuale care mă definesc.
Îmi doresc ca drepturile obținute de-a lungul timpului de către cei de dinaintea mea, prin sacrificiile și luptele purtate, să nu-mi fie răpite.
Îmi doresc ca deciziile pe care le luăm să se bazeze pe informații factuale, corecte și fundamentate științific, iar sursele de informare la care apelăm să ofere conținut de calitate și precis, fără nicio urmă de manipulare.
Îmi doresc ca sacrificiile făcute de eroii care au luptat pentru un stat român democratic, lipsit de orice formă de extremism politic și ideologic, precum și în care libertatea, dialogul, diversitatea, prosperitatea și egalitatea de șanse reprezintă valori fundamentale ce definesc însăși existența fundamentală a statului, să nu fie uitate.
De 1 decembrie voi acorda cadou țării mele implicarea mea civică printr-un vot informat și responsabil care să pună o nouă cărămidă în construirea democrației și care să se asigure că nevoile tuturor sunt ascultate și se regăsesc în deciziile luate de oamenii pe care îi alegem să ne protejeze drepturile.”
Studenții vor democrație, libertate, siguranță, informare, valori europene și nu numai.
Tu ce-ți dorești cu adevărat?
Probabil astia din diaspora vor sa fie expediati acasa, sa lucreze in fabricile pe care le deschid Simion, Sosoaca, Georgescu si Terhes.
Vorba clasicilor în viață: la brutărie sau la fierărie.
sincer, eu mi-as dori ca parlamentarul George simion AUR sa nu mai foloseasca expresii aiurea referitoare la cei care manifesta pasnic in zilele astea in marile piete din marile orase.
Mi-as dori ca PSD sa nu mai atace USR ca vor sa impuna cine stie ce legi atat timp cat rolul parlamentului e sa voteze legi.
Sa fie clar: despre coruptie mai vorbeste cineva? Banii se irosesc si acum cu aceeasi viteza ca inainte
#mishtocaria distruge Romania
poate isi doresc armata obligatorie .. sa lucreze in Kurks alaturi de nord coreeni .. sa isi cumpere lada .. sa castige in ruble .. sa fie „neutri”
De acord cu initiativa si protestul. In acelasi timp studentii trebuie sa mearga acasa si sa voteze si la legislative. Daca nu fac asta, protesteaza degeaba. Probabil pe asta se bazeaza cultul putinistilor CG, Sos si CUR , sau Sos de Cur pe CG