Home » Articole » Opel a oprit o expansiune planificată în China, din cauza tensiunilor geopolitice

Opel a oprit o expansiune planificată în China, din cauza tensiunilor geopolitice

Opel a oprit o expansiune planificată în China, din cauza tensiunilor geopolitice
Sursa foto: Opel
Ascultă articolul

Producătorul german de automobile Opel a oprit o expansiune care era planificată în China, pe fondul tensiunilor geopolitice dintre Beijing, pe de o parte, şi Statele Unite şi Uniunea Europeană pe de altă parte, potrivit unor surse apropiate situaţiei, citate de cotidianul Handelsblatt, transmite News.ro.

Un purtător de cuvânt al companiei a confirmat decizia, invocând dificultăţile actuale din sectorul auto.

- articolul continuă mai jos -

Pe lângă tensiunile geopolitice, politicile stricte de zero Covid ale Chinei fac şi mai dificilă intrarea pe o piaţă deja competitivă, a scris Handelsblatt.

De asemenea, producătorul auto nu are modele atractive care să-l deosebească de producătorii locali, se arată în articol, o dificultate împărtăşită de producătorii de automobile străini care luptă să se extindă, în special pe piaţa vehiculelor electrice din China.

Cererea de automobile din China a fost afectată de restricţiile de energie şi de blocajele extinse din oraşele mari.

Volvo, Toyota şi Volkswagen fie şi-au suspendat producţia, fie şi-au pus fabricile în sisteme cu circuit închis, iar aceste măsuri încă le afectează producţia.

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole