Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Cartea intitulată „Securitatea energetică şi managementul resurselor la începutul secolului XXI: România în context european actual”, publicată de Lucian Bode, “nu este plagiată, dar conține un număr mare de greșeli de citare, precum și un stil neuniform de citare”. Aceasta este constatarea oficială a Consiliului Național de Etică în cercetare (CNECSDTI), care a analizat o parte (27 de pagini de text, jumătate dintre grafice) din acest volum realizat pe baza tezei de doctorat a actualului ministru de Interne, teză care, potrivit Comisiei de Etică a Universității Babeș-Bolyai (UBB), este “profund viciată” de plagiat.
Hotărârea luată de CNECSDTI joia trecută a fost publicată marți, după relatările Libertatea – și aici ale Edupedu.ro – pe această temă. Decizia a fost luată în lipsa lui Dacian Dragoș, președinte al CNECSDTI, în condițiile în care acesta este și președintele Comisiei de Etică a UBB, care constatase plagiat în cazul tezei de doctorat a lui Lucian Bode.
Potrivit documentului CNECSDTI, “deși sursele au fost citate cu unele erori, acest lucru nu a împiedicat identificarea sursei corecte, adică autorul nu a intenționat să ascundă sursa”.
cartea asta e lucrarea de diploma sau alta mizerie marca doctor bode?
Ăsta e noul eufemism pentru furtul intelectual: „erori de citare”. Notați ghilimelele. Textul acela nu-mi aparține. Este 100% al lui CNECSDTI.
Și tu esti expert și știi? :)) hai ca ma amuzi.
Ca să poți cita greșit , nu trebuie mai întâi să știi să citești ce anume citezi ? Hmmm …
Dar chiar, ce treabă avea Consiliul Național de Etică în Cercetare din subordinea lui Burduja secu cu plagiatul lui Bode, adică amarastenii ăștia sunt peste Comisia de Etică a UBB?!
Miroase de pute a ordin pe Unitate, deci pentru noi rămâne cum se stabilise: Bode fură! Un hoț în fruntea unui minister de forță, bravo România, hai în Schengen!