Home » Articole » Oficial american din Departamentul de Stat, discuții la Ministerul Apărării despre incursiunile dronelor rusești 

Oficial american din Departamentul de Stat, discuții la Ministerul Apărării despre incursiunile dronelor rusești 

2251
Oficial american din Departamentul de Stat, discuții la Ministerul Apărării despre incursiunile dronelor rusești 
Sursa foto: Photo 158843620 © Bumbleedee | Dreamstime.com
Ascultă articolul

Christopher W. Smith, adjunctul asistentului secretarului de Stat al SUA, s-a întâlnit luni la București cu secretarul de stat pentru politica de apărare în MApN, Sorin Moldovan, cu care a discutat despre relațiile bilaterale și securitatea în regiune, potrivit unui comunicat al Ministerului Apărării.

Cei doi oficiali au discutat despre situația de securitate regională și stadiul cooperării bilaterale în domeniul achizițiilor pentru apărare și oportunități pentru dezvoltare.

- articolul continuă mai jos -

Reamintim că SUA au retras în vară circa 1.000 de militari din România, decizie criticată la acel moment de Moldovan.

Având în vedere noile provocări de securitate generate, în special, de incursiunile dronelor rusești în spațiul aerian național, secretarul de stat român a subliniat importanța pentru țara noastră a operațiunii NATO Eastern Sentry care ar putea deveni un element esențial pentru asigurarea stabilității și întărirea securității în regiune, potrivit comunicatului citat.

Moldovan a subliniat și rolul pe care îl are dislocarea în România a sistemului MEROPS, care va contribui la consolidarea capabilităților de contracarare a dronelor, reprezentând de asemenea o soluție eficientă din punct de vedere al costurilor de operare.

Secretarul de stat român a vorbit despre provocările de securitate cu care se confruntă Flancul estic al Alianței, subliniind că securitatea Europei este interconectată cu securitatea Ucrainei și a reamintit rolul SUA în consolidarea posturii de descurajare și apărare a României, ca pilon de securitate în regiune.

La finalul discutillor, oficialul american s-a alăturat actiunii de împachetare a cadourilor dedicate copiilor militarilor români decedati sau răniti în actiuni militare, misiuni si operatii, potrivit unei postări pe rețelele sociale a lui Sorin Moldovan.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole