Home » Articole » O nouă campanie de repopulare cu icre embrionate de șalău a avut loc în Complexul lagunar Razim-Sinoe

O nouă campanie de repopulare cu icre embrionate de șalău a avut loc în Complexul lagunar Razim-Sinoe

O nouă campanie de repopulare cu icre embrionate de șalău a avut loc în Complexul lagunar Razim-Sinoe
sursa foto: Facebook/ ARBDD
Ascultă articolul

O nouă campanie de repopulare cu icre embrionate de șalău a avut loc în Complexul lagunar Razim-Sinoe, transmite Administrația Rezervației Biosferei Delta Dunării.

„Administrația Rezervației Biosferei Delta Dunării (ARBDD) a desfășurat, și în acest an, o nouă serie de acțiuni de repopulare a Complexului lagunar Razim-Sinoe cu icre embrionate de șalău (Sander lucioperca), acțiuni parte a contractului de servicii pentru Refacerea stocurilor de șalău din complexul Razim-Sinoie”, arată sursa citată.

- articolul continuă mai jos -

„Procesul de reproducere natural dirijată s-a realizat în perioada martie-aprilie 2023, la Baza de cercetare Enisala aparținând de Institutul National de Cercetare-Dezvoltare „Delta Dunarii” Tulcea, în prezența angajaților ARBDD. Lansarea celor peste 1200 de cuiburi embrionate conform tehnologiei brevetate și introducerea acestora în lac a fost finanțată de ARBDD”, mai precizează instituția.

O parte din veniturile obținute din permisele de acces în RBDD au constituit fondurile pentru refacerea stocurilor de șalău (Sander lucioperca) în Complex Razim – Sinoie, specie aflată în declin.

În complexul Razim-Sinoe, cunoscut drept „patria şalăului”, s-au capturat în primele nouă luni ale anului 2022 doar aproximativ 4 tone din această specie, arată datele oficiale primite de Administraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării (ARBDD) de la punctele de primire a peştelui din rezervaţie.

Guvernatorul Deltei, Gabriel Marinov, a atras atenţia asupra „scăderii drastice” a capturilor de şalău din complexul lagunar Razim-Sinoe, zonă cunoscută drept „patria şalăului”.

„De câţiva ani, ARBDD şi Institutul Naţional Delta Dunării populează cu şalău complexul lacustru şi încercăm să facem acelaşi lucru de anul viitor şi cu plătica la care se înregistrează scăderi drastice ale capturilor, mai ales că se ştie că plătica reprezintă sursa de hrană pentru şalău”, a menţionat guvernatorul Deltei.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole