O kenyancă pregătită de un antrenor român a bătut recordul mondial la…

Foto. Ruth Chepngetich / Alerg ro

O kenyancă pregătită de un antrenor român a bătut recordul mondial la semimaraton

Kenyanca Ruth Chepngetich, pregătită de antrenor român, Carol Șanta, a stabilit la 4 aprilie, la o cursă din Istanbul, un nou record mondial la semimaraton cu timpul de 1h:04min:02sec, transmite Alerg.ro. Ea a îmbunătățit cu nu mai puțin de 29 de secunde precedentul record, stabilit în februarie anul trecut de către etiopianca Ababel Yeshaneh Brihane.

Nu mai puțin de 4.000 de persoane au luat startul la semimaratonul N Kolay Istanbul, o competiție de categorie World Athletics Elite Label, care s-a desfășurat pe 4 aprilie în capitala Turciei.

A fost o vreme destul de închisă, cu un traseu umezit de ploaie, dar cursa a fost extrem de rapidă: primele trei clasate au coborât sub un timp de 65 de minute, ceea ce reprezintă o premieră pentru un semimaraton feminin.

De remarcat faptul că altă atletă kenyancă, Joan Chelimo Melly, care a terminat pe locul 4 la Istanbul, este legitimată la clubul Steaua București.. (Foto. Ruth Chepngetich / Alerg.ro)