Home » Articole » O curte de apel din SUA a suspendat temporar acordul cu presupusul creier al atacurilor din 11 septembrie

O curte de apel din SUA a suspendat temporar acordul cu presupusul creier al atacurilor din 11 septembrie

O curte de apel din SUA a suspendat temporar acordul cu presupusul creier al atacurilor din 11 septembrie
Sursa foto: captură video
Ascultă articolul

O curte de apel din Washington a suspendat joi, temporar, un acord între presupusul creier al atacurilor teroriste din 11 septembrie 2001 – precum şi alţi inculpaţi în acest caz – şi Departamentul de Justiţie al SUA, la solicitarea administraţiei Biden, transmite vineri dpa, transmite Agerpres.

Instanţa a emis o suspendare temporară – o suspendare provizorie a procedurii – ce întrerupe toate etapele legate de acordul propus până la luarea unei decizii definitive.

- articolul continuă mai jos -

În cererea adresată curţii de apel, Departamentul Apărării a susţinut că prejudiciul adus guvernului şi publicului ar fi ireparabil dacă pledoariile de vinovăţie pentru Khalid Sheikh Mohammed şi doi coinculpaţi ar fi acceptate, deoarece ar refuza o şansă pentru un proces public şi posibilitatea de a solicita pedeapsa cu moartea.

În august 2024, secretarul american al apărării, Lloyd Austin, încercase să retragă acordurile, care fuseseră iniţial negociate şi aprobate de departamentul său, dar o instanţă militară a hotărât că demersul său este invalid. Ca urmare, înţelegerea dintre inculpaţi şi justiţie revenise.

Atacurile teroriste din 11 septembrie 2001 au implicat patru avioane de pasageri care au fost deturnate şi folosite pentru a viza World Trade Center din New York şi sediul Pentagonului din afara Washingtonului, fiind ucişi aproape 3.000 de oameni.

Se crede că Khalid Sheikh Mohammed este creierul din spatele atacurilor, coordonând comunicarea şi finanţarea operaţiunii. El a fost arestat în Pakistan în 2003, iar în 2006 a fost transferat la închisoarea din Guantanamo, unde urma să fie judecat de un tribunal militar. Cu toate acestea, procesul său şi cel al mai multor inculpaţi din acest caz a fost amânat timp de mai mulţi ani.

Împreună cu doi inculpaţi, Mohammed încearcă să ajungă cu sistemul de justiţie la un acord de recunoaştere a vinovăţiei în care să pledeze vinovaţi.

Detaliile exacte ale acordului nu au fost încă făcute publice. Potrivit presei americane, totuşi, un astfel de acord i-ar scuti de pedeapsa cu moartea.

Lloyd Austin susţinuse iniţial acordul, dar a revenit asupra poziţiei sale după ce aceasta a stârnit o reacţie puternică.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole