
Numărul de nașteri anuale în Japonia scade pentru al 16-lea an consecutiv / Țara se confruntă cu o criză demografică majoră
Numărul nou-născuților din Japonia scade mai rapid decât se preconiza, numărul de nașteri anuale coborând anul trecut la un nou minim record, potrivit noilor date guvernamentale, transmite Euronews.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Ministerul Sănătății a declarat că 686.061 de copii s-au născut în Japonia în 2024, în scădere cu 5,7% față de anul precedent și pentru prima dată când numărul de nou-născuți a scăzut sub 700.000 de când au început înregistrările în 1899.
Este al 16-lea an consecutiv de scădere și aproximativ un sfert din vârful de 2,7 milioane de nașteri din 1949, în timpul baby boom-ului postbelic.
Datele dintr-o țară cu o îmbătrânire rapidă și o populație în scădere adaugă îngrijorare cu privire la sustenabilitatea economiei și a securității naționale într-un moment în care încearcă să crească cheltuielile pentru apărare.
Premierul Japoniei, Shigeru Ishiba, a descris situația drept „o urgență tăcută”.
El a promis să promoveze un mediu de lucru mai flexibil și alte măsuri care ar ajuta cuplurile căsătorite să echilibreze munca și creșterea copiilor, în special în zonele rurale, unde valorile familiale tind să fie mai conservatoare și mai dure pentru femei.
Japonia este una dintre țările din Asia de Est care se confruntă cu scăderea ratei natalității și îmbătrânirea populației. Coreea de Sud și China, de exemplu, au luptat ani de zile pentru a încuraja familiile să aibă mai mulți copii.
Chiar miercuri, Vietnamul a eliminat legile vechi de zeci de ani care limitau familiile la doi copii, într-un efort de a stopa scăderea natalității.
Ultimele date ale Ministerului Sănătății au arătat că rata de fertilitate a Japoniei – numărul mediu de copii pe care o femeie este de așteptat să îi aibă în timpul vieții – a scăzut, de asemenea, la un nou minim de 1,15 în 2024, de la 1,2 cu un an înainte.
Numărul căsătoriilor a crescut ușor, la 485.063 de cupluri, dar declinul din anii 1970 rămâne neschimbat.
Experții spun că măsurile guvernului nu s-au adresat unui număr tot mai mare de tineri reticenți față de căsătorie, concentrându-se în mare parte pe cuplurile deja căsătorite.
Generația tânără este din ce în ce mai reticentă să se căsătorească sau să aibă copii din cauza perspectivelor sumbre de angajare, a costului ridicat al vieții și a unei culturi corporative bazate pe sex care adaugă sarcini suplimentare pentru femei și mamele care lucrează, spun experții.
Un număr tot mai mare de femei citează, de asemenea, presiunea de a lua numele de familie al soțului lor ca motiv pentru reticența lor de a se căsători. Conform legislației japoneze, cuplurile trebuie să aleagă un singur nume de familie pentru a se căsători.
Se estimează că populația Japoniei, de aproximativ 124 de milioane de persoane, va scădea la 87 de milioane până în 2070, cu 40% din populație având peste 65 de ani.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankCitește și...
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.