Novak Djokovic s-a calificat în sferturi de finală la Wimbledon/ Meciul a…

Sursa Foto: Facebook/ Novak Djokovic

Novak Djokovic s-a calificat în sferturi de finală la Wimbledon/ Meciul a fost oprit duminică din cauza orei înaintate și reluat luni

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul 2 mondial, s-a calificat luni în sferturi de finală la Wimbledon, după ce l-a învins pe polonezul Hubert Hurkacz, locul 18 ATP, 7-6 (8/6), 7-6 (8/6), 5-7, 6-4. Meciul fusese întrerupt duminică după primele două seturi, din cauza orei înaintate, informează AFP, citată de Agerpres.

Duminică, arbitrul Gerry Armstrong a oprit partida la ora locală 22:35, pentru că era puţin probabil ca jocul dintre cei doi să se finalizeze înainte de ora limită stabilită de organizatorii de la All England Club (23:00) pentru încheierea programului zilnic de meciuri.

Djokovic, favoritul numărul 2, s-a calificat luni pentru a 14-a oară în cariera sa în sferturile de finală ale turneului londonez de Mare Şlem.

Sârbul vrea să câștige al optulea său titlu la Wimbledon, performanţă ce i-ar permite să egaleze recordul de succese în această competiţie, deţinut de elveţianul Roger Federer.

Următorul său adversar va fi rusul Andrei Rublev (7 ATP).