
Nouă milioane de pensionari britanici vor primi din nou la iarnă ajutoare de încălzire / Vor rămâne pe dinafară doar două milioane, care au venituri de peste 41 de mii de euro pe an
Guvernul britanic a anunţat luni că va acorda din nou, iarna viitoare, ajutoare de încălzire pentru milioane de vârstnici, revenind asupra unor reduceri de cheltuieli extrem de nepopulare, transmite Reuters, transmite Agerpres.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Reorientarea cu 180 de grade a politicii de ajutoare înseamnă reluarea subvenţiilor la încălzire pentru nouă milioane de pensionari; vor rămâne pe dinafară doar două milioane, care au venituri anuale de peste 35.000 de lire sterline (circa 41.000 de euro).
Cabinetul condus de Keir Starmer, instalat în iulie anul trecut, lăsase pe lista de ajutoare doar cei mai săraci pensionari din Anglia şi Ţara Galilor, în cadrul unor economii bugetare, ceea ce a atras luni de presiuni politice din partea opoziţiei. Potrivit Reuters, există opinii conform cărora austeritatea a contribuit la pierderea de popularitate a laburiştilor în faţa partidului Reform UK condus de Nigel Farage, aflat acum în fruntea sondajelor la nivel naţional.
Ministrul de finanţe Rachel Reeves, care a suportat alături de Starmer criticile a zeci de parlamentari din propriul ei partid când au fost tăiate ajutoarele, a afirmat luni, în faţa unor reporteri, că este corect să fie excluşi pensionarii cu veniturile cele mai mari, iar „deciziile dificile” de anul trecut au fost justificate: „Datorită acestor decizii, finanţele noastre publice sunt acum într-o situaţie mai bună, ceea ce înseamnă că anul acesta putem plăti combustibilul pentru iarnă mai multor pensionari”.
Costul pentru buget va fi de 1,25 milioane de lire sterline (1.4 miliarede de euro), iar limitarea în funcţie de venituri va economisi circa 450 de milioane de lire (534 de milioane de euro).
Starmer indicase de luna trecută că va renunţa la sistarea subvenţiilor.
Într-o conferinţă de presă în Ţara Galilor, Farage a afirmat că revenirea asupra tăierii ajutoarelor arată că politica laburiştilor este influenţată de campania lui. „Guvernul laburist este într-o stare de panică orbească, nu este sigur ce să facă”, a acuzat el, observând că „reformele conduc acum mare parte din agenda lor”.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankPentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.