Nigeria, calificată în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a învins…

sursa foto:captura

Nigeria, calificată în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a învins Angola cu 1-0

Echipa de fotbal a Nigeriei s-a calificat în semifinalele Cupa Africii pe Naţiuni, vineri seara, la Abdijan, în Cote d’Ivoire, după ce a învins Angola cu scorul de 1-0 (1-0), în primul sfert de finală, relatează News.ro

Victoria ”Super Vulturilor” a fost adusă de Ademola Lookman, care a marcat din pasa lui Moses Simon (41).

Nigeria, triplă campioană a Africii, au dominat echipa Angolei, deşi ”Palancas Negras” au avut prima ocazie a meciului, bară Mabululu (5).

Echipa antrenată de Jose Peseiro a avut două mari şanse de gol înainte de a deschide scorul prin vedeta Victor Osimhen (24, 35). Nigerienii au avut şi ei o bară, în repriza secundă, prin Zeidu, însă angolezul Zini l-a imitat (60).

În semifinale, Nigeria va întâlni învingătoarea dintre selecţinatele Insulelor Capului Verde şi Africii de Sud.

Pe Stadionul ”Félix Houphouet-Boigny” au evoluat echipele:
Nigeria: Nwabali – Ajayi, Troost-Ekong, Bassey – Aina, Onyeka (Aribo, 87), Iwobi (Alhassan Yusuf, 80), Zaidu Sanusi – Moses Simon, Osimhen (Onuachu, 90), Ademola Lookman (Omeruo, 90). Selecţioner: Jose Peseiro.
Angola: Antonio Signori – Eddie Afonso (Jeremie Bela, 78), Kialonda Gaspar, Buatu, To Carneiro – Fredy (Bruno Paz, 66), Show, Estrela (Zini, 46) – Gilberto (Zito Luvumbo, 66), Mabululu, Gelson Dala (Milson, 86). Selecţioner: Pedro Goncalves.