Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a anunţat marţi că, în ultimii trei ani, primăria a atras fonduri nerambursabile în valoare totală de 3.857.867.111 lei, pentru diferite proiecte de dezvoltare a Bucureştiului, relatează Agerpres.
Din aceasta sumă, 3.194.270.454 lei reprezintă fonduri europene, iar 663.596.656 lei sunt fonduri naţionale.
Fondurile europene sunt investite în următoarele proiecte:
* achiziţia a 100 de tramvaie noi – 3.194.270.454 lei;
* reabilitarea a 210 km de reţea de termoficare – 1.595.682.510 lei;
* consolidarea şi renovarea clădirilor – 83.443.645 lei;
* modernizarea, dotarea şi construirea de corpuri noi de clădire de spitale – 232.792.629 lei;
* modernizarea sistemului de semaforizare inteligentă – 67.367.149 lei;
* achiziţia a 22 de troleibuze noi – 65.752.681 lei;
* renovarea Maternităţii Bucur – 42.072.659 lei;
* panouri digitale informare călători STB – 27.978.027 lei;
* achiziţia a 7 microbuze – 10.251.522 lei;
* semaforizare inteligentă ITS – 5.858.013 lei;
* digitalizare servicii management urban şi mobilitate urbană – 5.858.013 lei;
* Planul de Mobilitate Urbană Durabilă – 4.424.315 lei;
* elaborare strategie dezvoltarea resurselor umane – 3.988.974 lei;
* întărirea capacităţii PMB în domeniul eficienţei energetice – 1.061.613 lei;
* management anticorupţie – 310.898 lei.
Cele 663 de milioane de lei din fonduri naţionale sunt utilizate pentru:
* modernizarea a 30 km de reţea de termoficare – 588.596.656 lei;
* modernizarea sistemului de iluminat AFM 1 şi AFM 2 – 75.000.000 lei.
„achiziţia a 7 microbuze – 10.251.522 lei;”. Asta vine cate 1.464.503 lei de microbuz, adica vreo 300.000 EUR de microbuz. Ce dotari ar avea?
Avea altar pentru religiosi! Alta intrebare?
Bravo Nicusor! Keep up the good work! Dar sa nu ne uiti, pe noi, ciclistii. Ne-ai promis piste si nimic, nimic…
Degeaba, daca n-am avut iepuri giganti de Paste.
a reabilitat-o pe ma-sa, jumate din Bucuresti care e legat la termoficare inca nu are apa calda… potaie de primar, poate urmatorul o sa miste ceva
Dacă ai pedigree pune te tu primar
Ionel, Ionelule, ce dor ti-e de moldoveanca….