Home » Articole » Ministrul Muncii, la Europa FM: 200 de mii de contracte de muncă au fost suspendate în ultimele zile

Ministrul Muncii, la Europa FM: 200 de mii de contracte de muncă au fost suspendate în ultimele zile

20 mart. 2020
Ministrul Muncii, la Europa FM: 200 de mii de contracte de muncă au fost suspendate în ultimele zile
Ascultă articolul

Aproximativ 200 de mii de contracte de muncă au fost suspendate în ultimele zile, a anunțat vineri, la Europa FM, ministrul Muncii, Violeta Alexandru.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -

Ea a avertizat patronii că acest lucru nu înseamnă că nu trebuie să-i mai plătească pe angajați, subliniind că aceștia au dreptul la șomaj tehnic.

În ceea ce privește legea care le dă dreptul părinților să stea acasă în această perioada dacă au minori de până în 12 ani, ministrul Muncii subliniază că aceasta trebuie folosită doar ca ultimă soluție, doar dacă părinții chiar nu pot fi lăsați să lucreze de acasă.

Citește integral și ascultă audio pe europafm.ro

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Citește și

Top Articole