Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Ministrul Energiei Virgil Popescu a dat miercuri un exemplu cu privire la modul în care poți face economii la energie, spunând că el și-a redus consumul de gaze cu aproape 30% după ce și-a schimbat centrala cu una eficientă, cu recuperarea condensului.
O centrală de gaze în condensație costă, potrivit site-ului unui mare retailer online, de la 2.700 lei în sus, adică mai mult decât un salariu minim brut din România, adică aproape două salarii minime nete.
Ministrul a mai spus că un alt mod de a economisi este schimbarea becurilor cu unele eficiente și schimbarea electrocasnicelor cu unele eficiente energetic. El a precizat și că statul ar trebui să ajute cetățenii să facă aceste schimbări.
Citește integral pe economedia.ro