Home » Analize » Ministrul de Externe Yair Lapid: Israelul nu va fi o cale de a ocoli sancțiunile impuse Rusiei

Ministrul de Externe Yair Lapid: Israelul nu va fi o cale de a ocoli sancțiunile impuse Rusiei

Ministrul de Externe Yair Lapid: Israelul nu va fi o cale de a ocoli sancțiunile impuse Rusiei
Sursa Foto: Facebook/Yair Lapid
Ascultă articolul

Ministrul de externe al Israelului, Yair Lapid, a declarat luni că țara sa nu va fi o cale de a ocoli sancțiunile impuse Rusiei de Statele Unite și alte țări occidentale, potrivit publicației locale Haaretz. Până acum, Israelul a jucat cartea neutralității în conflictul declanșat de Ucraina, refuzând să adopte sancțiunile luate de occident.

- articolul continuă mai jos -

Ministrul de Externe al Israelului a spus, într-o conferință de presă cu omologul său din Slovacia, că Ministerul de Externe se coodonează cu partenerii de la Banca Centrală, Ministerul Finanțelor, Ministerul Economiei, Autoritatea Aeroportuară și Ministerul Energiei în privința respectăii sancțiunilor.

”Acest război trebuie să se termine. Israelul va face tot ce e posibil pentru a ajuta eforturile de medierea pentru restaurarea păcii. Lucrăm împreună cu cel mai important aliat al nostru, SUA, cu prietenii noștri europeni, pentru a preveni continuarea acestei tragedii”, a mai spus Lapid. (Sursa Foto: Facebook/Yair Lapid)

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole