Home » Analize » Ministrul de Externe al Marii Britanii susține că este ”greu de crezut” că Moscova nu și-a dat acordul pentru deturnarea zborului Ryanair spre Minsk

Ministrul de Externe al Marii Britanii susține că este ”greu de crezut” că Moscova nu și-a dat acordul pentru deturnarea zborului Ryanair spre Minsk

Ministrul de Externe al Marii Britanii susține că este ”greu de crezut” că Moscova nu și-a dat acordul pentru deturnarea zborului Ryanair spre Minsk
Sursa foto: Kremlin.ru
Ascultă articolul

Şeful diplomaţiei britanice Dominic Raab a afirmat luni că este „greu de crezut” că Moscova nu şi-a dat acordul pentru deturnarea zborului Ryanair spre Minsk, unde un opozant belarus aflat la bord a fost arestat, potrivit AFP.

„Detaliile de care dispunem cu privire la acest subiect nu sunt clare, dar este greu de crezut că acest gen de acţiune a putut avea loc fără cel puţin aprobarea autorităţilor de la Moscova”, care constituie principalul sprijin al regimului lui Aleksandr Lukaşenko, a declarat Raab în parlament.

- articolul continuă mai jos -

Ministrul britanic al transporturilor, Grant Shapps, a afirmat că a „dat instrucţiuni” autorităţii britanice a aviaţiei civile să „ceară companiilor aeriene să evite spaţiul aerian belarus, pentru securitatea pasagerilor”.

„Am suspendat de asemenea autorizaţia de a opera pentru Belavia”, compania din Belarus care efectuează un zbor zilnic între Minsk şi aeroportul londonez Gatwick prin Paris, a adăugat el pe Twitter.

Ministrul de externe Dominic Raab a denunţat – în parlament – un „atac şocant împotriva aviaţiei civile şi o atingere adusă dreptului internaţional”, anunţând că l-a convocat pe ambasadorul belarus.

În faţa deputaţilor, el a reiterat că Londra pregăteşte noi sancţiuni împotriva regimului lui Aleksandr Lukaşenko.

Întrebat care este opinia sa despre ipoteza unei implicări ruse, Dominic Raab a răspuns că, „deşi nu avem detalii clare cu privire la acest subiect, este greu de crezut că acest gen de acţiuni a putut fi întreprins fără cel puţin aprobarea autorităţilor de la Moscova”.

Duminică, un avion de vânătoare MiG-29 a decolat, din ordinul personal al preşedintelui belarus Aleksandr Lukaşenko, pentru a intercepta un avion al companiei Ryanair, care efectua legătura între Atena şi Vilnius, capitale a două ţări UE, şi care se afla în acel moment în spaţiul aerian belarus.

Potrivit autorităţilor belaruse, o alertă cu bombă – care s-a dovedit a fi falsă – era la originea interceptării avionului de pasageri. După o aterizare pe aeroportul din Minsk şi verificarea aparatului, avionul a decolat spre Lituania.

Dar, între timp, poliţia belarusă i-a arestat pe opozantul Roman Protasevici şi pe prietena sa, Sofia Sapega, care se aflau la bord.

Luni, a doua zi după incident, Belarusul a afirmat că ar fi primit o ameninţare la adresa zborului respectiv într-un email ca fiind din partea organizaţiei palestiniene Hamas.

Autorităţile belaruse au afirmat că echipajul însuşi ar fi decis să aterizeze la Minsk „fără ingerinţa” lor, după ce a fost informat despre alerta cu bombă.

sursa: Agerpres.ro

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole