Home » Articole » Ministerul a amânat reducerea numărului de ore la clasele a V-a și a IX-a, se vor reduce doar la clasa pregătitoare

Ministerul a amânat reducerea numărului de ore la clasele a V-a și a IX-a, se vor reduce doar la clasa pregătitoare

Ministerul a amânat reducerea numărului de ore la clasele a V-a și a IX-a, se vor reduce doar la clasa pregătitoare
Foto: gov.ro
Ascultă articolul

Guvernul a amânat reducerea numărului de ore la toate clasele, mai puțin la clasa pregătitoare, după ce, pe 30 iulie, Ministerul Educației anunța că vor reduce orele la toate clasele de început de ciclu, adică la pregătitoare, a V-a și a IX-a. Astfel, doar numărul de ore la clasa pregătitoare se va reduce din anul şcolar 2020-2021, a anunțat astăzi ministrul Educației, Monica Ansie. Ea a explicat că se vor modifica, în timp, numărul de ore de la toate clasele, urmând să prezinte în curând și noi planuri-cadru pentru învățământul primar.

- articolul continuă mai jos -

Amânarea reducerii numărului de ore la a V-a și a IX-a înseamnă că profesorii rămân cu catedrele neschimbate. Măsura vine într-un an electoral, în condițiile în care legea prorogată prin OUG fără dezbatere publică ar fi trebuit să se aplice din septembrie 2020.

„Aseară a fost aprobată în şedinţa de Guvern o Ordonanţă de urgenţă prin care am prorogat aplicarea modificării numărului de ore la clasă pentru toate clasele şi vom începe anul acesta şcolar cu clasa pregătitoare. Deci, începând cu clasa pregătitoare vom reduce numărul de ore la clasă şi vom prezenta noile planuri-cadru pentru învăţământul primar. În curând, specialiştii din cadrul Ministerului Educaţiei vor prezenta aceste noi planuri-cadru, le vom pune în dezbatere publică”, a afirmat Anisie, la Parlament, citată de Agerpres.

Citește articolul complet pe EduPedu.ro

Comentarii
  • Ce penibil. Asta în condițiile în care școlile sunt sufocate, programul elevilor și al profesorilor este supra-încărcat, iar numărul profesorilor este insuficient. Singura soluție ar fi rămas această reducere a numărului de ore, necesară în primul rând din punct de vedere pedagogic
    Până la urmă, PNL rămâne la o simplă demagogie dictată de cum bate vântul.

  • Rar gasesti atata incompetenta si rea vointa de la un stat eminamente mafiot. Protejeaza criminalii si trimite copiii la infectare sigura, astfel ca din septembrie vom avea inca un val de infectari peste cel actual.

    Sa nu aveti impresia ca nu e acelasi stat care isi gazeaza protestatarii si isi lasa populatia sa ia infectii intraspitalicesti sau sa moara 2000 de romani pe sosele in fiecare an.

    • Sunt foarte competenți la a proteja interesele de clan, cine tipărește manuale, cum se cumpără tablete etc. În interesul elevului nu se face nimic.
      Mai jenant e faptul că avem ministru al învățământului un profesor de română de liceu. Păi normal era să fie un profesor universitar, din zona economică.
      Numai lepre în politică, indiferent de partid.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole