Home » Analize » Metroul din Harkov şi-a reluat activitatea după luni de zile în care a adăpostit locuitorii oraşului, anunţă primarul

Metroul din Harkov şi-a reluat activitatea după luni de zile în care a adăpostit locuitorii oraşului, anunţă primarul

Metroul din Harkov şi-a reluat activitatea după luni de zile în care a adăpostit locuitorii oraşului, anunţă primarul
Photo by SERGEY BOBOK / AFP
Ascultă articolul

Metroul din Harkov şi-a reluat operaţiunile, marţi, după luni de zile în care a servit drept adăpost pentru locuitorii oraşului, a anunţat primarul oraşului, Ihor Terekhov, potrivit CNN, transmite News.ro.

Sistemul de metrou al oraşului Harkov şi-a reluat operaţiunile marţi, după ce luni de zile a servit drept adăpost pentru cetăţenii care încercau să scape de bombardamentele forţelor ruse, a declarat primarul, Ihor Terekhov.

- articolul continuă mai jos -

”Pe 24 mai, vom deschide metroul”, a afirmat Terekhov în declaraţii televizate.

”Toate liniile vor fi lansate. Traficul cu metroul se va desfăşura de la ora 7.00 până la ora 19:00. Intervalele nu vor fi aceleaşi ca pe timp de pace. Depoul metroului a fost avariat în timpul bombardamentelor, astfel că intervalele vor fi mai lungi”, a mai explicat el.

În timpul bombardamentelor lansate de trupele ruse asupra Harkovului — al doilea oraş ca mărime al Ucrainei — mulţi locuitori s-au refugiat în subteran.

Terekhov a menţionat că mulţi dintre cei care au rămas în subteran au fost mutaţi în cămine, în zone mai îndepărtate de bombardamente.

”Dacă este necesar, oamenii pot folosi metroul ca adăpost anti-bombă, în special pasajele subterane”, a subliniat primarul ucrainean.

Metroul din Harkov a devenit un adăpost pentru ucraineni din primele ore ale invaziei Rusiei din 24 februarie. Locuitorii au ocupat băncile, treptele şi podelele staţiilor, precum şi vagoanele de metrou.

Photo by SERGEY BOBOK / AFP

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole