Home » Articole » Meleşcanu spune că nu îşi retrage candidatura pentru şefia Senatului: Sper să am numărul de voturi necesare

Meleşcanu spune că nu îşi retrage candidatura pentru şefia Senatului: Sper să am numărul de voturi necesare

Meleşcanu spune că nu îşi retrage candidatura pentru şefia Senatului: Sper să am numărul de voturi necesare
Ascultă articolul

Senatorul Teodor Meleşcanu a declarat marţi că nu intenţionează să îşi retragă candidatura pentru şefia Senatului, menţionând că în acest fel ALDE va avea garanţia că va fi tratat corect, transmite Agerpres.

„Nu, eu am acceptat candidatura şi sper să am numărul de voturi necesare. Oricum, e o situaţie în care Parlamentul va avea un rol foarte important”, a arătat el, înaintea şedinţei Biroului Politic Central al ALDE.

- articolul continuă mai jos -

Întrebat de ce nu a renunţat la candidatură, deşi preşedintele ALDE, Călin Popescu-Tăriceanu, i-a cerut acest lucru, Meleşcanu a precizat că în acest fel partidul din care face parte va fi tratat „foarte corect”.

„Voi fi preşedinte al Senatului imparţial cu toată lumea. (…) Am crezut că este o chestiune foarte importantă şi necesară. (…) (În acest fel, ALDE – n.r.) are garanţia că va fi tratat foarte corect, ca şi toţi ceilalţi”, a spus el.

Întrebat dacă până acum ALDE nu a avut parte de un astfel de tratament, Meleşcanu a replicat: „Nu întotdeauna”.


Teodor Meleşcanu a declarat luni că s-a discutat în grupul senatorial ALDE despre susţinerea sa de către PSD pentru funcţia de preşedinte al Senatului, precizând că există reţineri foarte multe din partea colegilor săi, dar că până la urmă decizia va aparţine plenului.

Sursa video: The Epoch Times

 

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole