Home » Anchete » UPDATE Meghan Markle va primi de la publicaţia The Mail on Sunday suma simbolică de 1 liră sterlină, pentru încălcarea dreptului la viaţă privată. Ziarul a publicat o scrisoare privată

UPDATE Meghan Markle va primi de la publicaţia The Mail on Sunday suma simbolică de 1 liră sterlină, pentru încălcarea dreptului la viaţă privată. Ziarul a publicat o scrisoare privată

UPDATE Meghan Markle va primi de la publicaţia The Mail on Sunday suma simbolică de 1 liră sterlină, pentru încălcarea dreptului la viaţă privată. Ziarul a publicat o scrisoare privată
Sursa Foto: Facebook/ Meghan Markle
Ascultă articolul

Meghan, soţia prinţului Harry, va primi despăgubiri de 1 liră sterlină de la Associated Newspapers după ce unul dintre tabloidele acestui grup media, Mail on Sunday, a fost găsit vinovat în instanţă pentru încălcarea vieţii sale private, informează BBC.

Suma nominală a fost stabilită în documentele judiciare care confirmă în mod oficial faptul că tabloidul britanic a acceptat acea înfrângere în instanţă.

- articolul continuă mai jos -

Mail on Sunday a publicat o scrisoare pe care ducesa de Sussex i-a expediat-o tatălui ei, Thomas Markle, în 2018.

Grupul media va trebui să plătească şi o sumă nespecificată, în urma unui proces separat, în care a fost acuzat de încălcarea drepturilor de autor.

Associated Newspapers anunţase anterior că intenţionează să continue procedura judiciară şi să facă apel la Curtea Supremă, dar şi-a acceptat în cele din urmă înfrângerea după acest proces îndelungat.

În februarie 2021, Înalta Curte din Londra s-a pronunţat împotriva companiei media în chestiunea vieţii private şi a drepturilor de autor, spunând că speţa era atât de clară, încât nu ar mai fi nevoie de o audiere suplimentară.

Associated Newspapers nu a primit permisiunea de a face apel la acea decizie, dar s-a adresat apoi Curţii de Apel într-o încercare de a anula sentinţa iniţială.

În decembrie 2021, Curtea de Apel a respins încercarea grupului Associated Newspapers de a continua procesul.

Judecătorii acestei curţi au spus că dovezile care ar fi putut fi aduse într-un nou proces nu ar fi putut să schimbe speţa în sine.

Într-o declaraţie proprie publicată după anunţarea acelei sentinţe, Meghan i-a îndemnat pe oamenii din lumea întreagă să fie „suficient de curajoşi pentru a schimba industria tabloidelor, care profită de pe urma minciunilor şi a durerilor pe care le cauzează”.

Conform noii sentinţe, Associated Newspapers va plăti şi o sumă confidenţială pentru încălcarea drepturilor de autor, iar Mail on Sunday va trebui să acopere o parte substanţială din cheltuielile de judecată ale ducesei de Sussex, care ar putea să depăşească pragul de 1 milion de lire sterline.

De asemenea, tabloidul a fost obligat prin sentinţă judecătorească să publice pe prima sa pagină o declaraţie oficială prin care îşi recunoaşte înfrângerea în acest proces.

 

 

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole