Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Un medic de familie din Cluj a fost amendat de Casa de Asigurări de Sănătate cu 6.000 de lei pentru că eliberarea unui concediu medical de îngrijire a unui copil bolnav nu a fost conformă, relatează Actual de Cluj.
Situația a fost făcută publică de președintele asociației medicilor de familie din Cluj, Emiliana Costiug. Aceasta a publicat o fotografie cu procesul-verbal de amendă și a precizat că motivul amenzii e faptul că adeverința eliberată de angajator este neconformă.
”Nu pentru că actul medical nu a fost corect, nu pentru asistența medicală nepotrivită acordată copilului. Nu! Pentru hârtii neconforme!”, a răbufnit aceasta.
”Sancțiune de 6000 lei pentru recomandarea unui concediu medical de îngrijire copil bolnav???? În aceste condiții, nici un medic de familie nu va mai elibera concediu medical…Să rămâneți sănătoși, aveți grijă de copii să nu se îmbolnăvească! Cam asta e statul român”, a comentat Costiug.