Home » Orașul meu » Cluj » Medic de familie din Cluj, amendat de CAS cu 6.000 de lei pentru eliberarea unui concediu medical pentru că n-au fost bune hârtiile / ”În aceste condiții, nici un medic de familie nu va mai elibera concediu medical”

Medic de familie din Cluj, amendat de CAS cu 6.000 de lei pentru eliberarea unui concediu medical pentru că n-au fost bune hârtiile / ”În aceste condiții, nici un medic de familie nu va mai elibera concediu medical”

Medic de familie din Cluj, amendat de CAS cu 6.000 de lei pentru eliberarea unui concediu medical pentru că n-au fost bune hârtiile / ”În aceste condiții, nici un medic de familie nu va mai elibera concediu medical”
Sursa foto: Pixabay
Ascultă articolul

Un medic de familie din Cluj a fost amendat de Casa de Asigurări de Sănătate cu 6.000 de lei pentru că eliberarea unui concediu medical de îngrijire a unui copil bolnav nu a fost conformă, relatează Actual de Cluj.

Situația a fost făcută publică de președintele asociației medicilor de familie din Cluj, Emiliana Costiug. Aceasta a publicat o fotografie cu procesul-verbal de amendă și a precizat că motivul amenzii e faptul că adeverința eliberată de angajator este neconformă.

- articolul continuă mai jos -

”Nu pentru că actul medical nu a fost corect, nu pentru asistența medicală nepotrivită acordată copilului. Nu! Pentru hârtii neconforme!”, a răbufnit aceasta.

”Sancțiune de 6000 lei pentru recomandarea unui concediu medical de îngrijire copil bolnav???? În aceste condiții, nici un medic de familie nu va mai elibera concediu medical…Să rămâneți sănătoși, aveți grijă de copii să nu se îmbolnăvească! Cam asta e statul român”, a comentat Costiug.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.