Meci fabulos al României contra Ungariei la CM de handbal: victorie în…

Meci fabulos al României contra Ungariei la CM de handbal: victorie în ultima secundă cu gol Cristina Neagu, după o ”remontada” de 6 goluri / VIDEO Cum s-au bucurat jucătoarele

România a reușit vineri o victorie uluitoare (28-27) contra Ungariei la Campionatul Mondial de handbal feminin, grație unui gol marcat în ultima secundă a meciului de Cristina Neagu din aruncare de la 7 metri.

Fetele antrenate de Thomas Ryde au revenit incredibil în meci după ce la pauză fuseseră conduse cu 6 goluri de Ungaria, iar victoria în acest meci era singura șansă pentru calificarea în fazele finale ale campionatului.

Cu o Cristina Neagu perfectă la aruncările de la 7 metri (9 din 9 transformate), în ciuda revenirii după o accidentare gravă (tot într-un meci cu Ungaria), cu rezervele Seraficeanu și Pristăviță făcând meciul vieții lor, România a revenit într-un meci care la pauză părea că se îndreaptă spre un eșec usturător.

Avantajul de 6 goluri de la pauză a început însă să se topească pe măsură ce repriza a doua avansa. Marcajul om la om făcut de unguroaice la Neagu a dat roade parțial: a blocat-o pe cea mai bună jucătoare a lumii, dar a deschis bulevarde în apărare pentru restul echipei României, care a marcat pe bandă rulantă. Iar cu 30 de secunde înainte de final, România a plecat pe ultimul atac al meciului, rezolvat de Neagu cu o lovitură de la 7 metri care a consfințit o ”remontada” fără precedent pentru tricolore.

Componența celor două echipe și marcatoarele:

România: Denisa Dedu, Yuliya Dumanska – Aneta Udriştioiu, Laura Pristăviţa (1 gol), Cristina Neagu (10), Raluca Băcăoanu, Gabriela Perianu (2), Crina Pintea (2), Cristina Florica, Elena Dache, Anca Polocoşer, Lorena Ostase (2), Sonia Seraficeanu (5), Mădălina Zamfirescu, Ana Maria Iuganu (6). Selecţioner: Tomas Ryde.

Ungaria: Blanka Biro, Eva Kiss, Agnes Triffa – Petra Tovizi (1), Nadine Schatzl (2), Aniko Kovacsics (6), Katrin Klujber (1), Greta Marton, Anna Kovacs (1), Petra Vamos (1), Noemi Hafra (4), Dorottya Faluvegi, Viktoria Lukacs (2), Laura Szabo (6), Zsuzsanna Tomori (3), Gabriella Toth. Selecţioner: Kim Rasmussen.

România va evolua în a doua grupă principală, alături de Spania şi Muntenegru, şi de cele trei formaţii din Grupa D, Rusia, Suedia şi Japonia. Primul meci va avea loc pe 8 decembrie, contra câştigătoarei Grupei D (Rusia sau Suedia).

După meciul cu Ungaria, jucătoarele României s-au bucurat alături de susținătorii români.