Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
România a reușit vineri o victorie uluitoare (28-27) contra Ungariei la Campionatul Mondial de handbal feminin, grație unui gol marcat în ultima secundă a meciului de Cristina Neagu din aruncare de la 7 metri.
Fetele antrenate de Thomas Ryde au revenit incredibil în meci după ce la pauză fuseseră conduse cu 6 goluri de Ungaria, iar victoria în acest meci era singura șansă pentru calificarea în fazele finale ale campionatului.
Cu o Cristina Neagu perfectă la aruncările de la 7 metri (9 din 9 transformate), în ciuda revenirii după o accidentare gravă (tot într-un meci cu Ungaria), cu rezervele Seraficeanu și Pristăviță făcând meciul vieții lor, România a revenit într-un meci care la pauză părea că se îndreaptă spre un eșec usturător.
Avantajul de 6 goluri de la pauză a început însă să se topească pe măsură ce repriza a doua avansa. Marcajul om la om făcut de unguroaice la Neagu a dat roade parțial: a blocat-o pe cea mai bună jucătoare a lumii, dar a deschis bulevarde în apărare pentru restul echipei României, care a marcat pe bandă rulantă. Iar cu 30 de secunde înainte de final, România a plecat pe ultimul atac al meciului, rezolvat de Neagu cu o lovitură de la 7 metri care a consfințit o ”remontada” fără precedent pentru tricolore.
Componența celor două echipe și marcatoarele:
Articolul continuă mai jos
România: Denisa Dedu, Yuliya Dumanska – Aneta Udriştioiu, Laura Pristăviţa (1 gol), Cristina Neagu (10), Raluca Băcăoanu, Gabriela Perianu (2), Crina Pintea (2), Cristina Florica, Elena Dache, Anca Polocoşer, Lorena Ostase (2), Sonia Seraficeanu (5), Mădălina Zamfirescu, Ana Maria Iuganu (6). Selecţioner: Tomas Ryde.
Ungaria: Blanka Biro, Eva Kiss, Agnes Triffa – Petra Tovizi (1), Nadine Schatzl (2), Aniko Kovacsics (6), Katrin Klujber (1), Greta Marton, Anna Kovacs (1), Petra Vamos (1), Noemi Hafra (4), Dorottya Faluvegi, Viktoria Lukacs (2), Laura Szabo (6), Zsuzsanna Tomori (3), Gabriella Toth. Selecţioner: Kim Rasmussen.
România va evolua în a doua grupă principală, alături de Spania şi Muntenegru, şi de cele trei formaţii din Grupa D, Rusia, Suedia şi Japonia. Primul meci va avea loc pe 8 decembrie, contra câştigătoarei Grupei D (Rusia sau Suedia).
După meciul cu Ungaria, jucătoarele României s-au bucurat alături de susținătorii români.
Foto: Facebook Federația Română de Handbal
Am urmarit meciul.cu sufletul la gura…meci de infarct…. la urma….bucuria din ultimul minut!!!&
BRAVOOOO ROMANIAAAAAAAA!!!!!!!!
Felicitari!!!!
Felicitari, fetelor !
Si eu am urmarit meciul cu mare atentie.
Am vazut foarte multe greseli in jocul echipei noastre, dar cu putin noroc generat de jocul Ungariei sau putin sprijin din partea albitrelor am ajuns sa castigam.
Dar echipa asta a Romaniei este printre cele mai slabe echipe din istoria participarilor tricolore.
Iar antrenorul …
Pentru Covarciuc : te doare,Boratom ? Eram copil cind se striga impotriva nationalei de handbal aRomaniei, in anii’70 „Haj ra Magyarok ” (pe ei ,ungurilor ) … Dupa 50 nde ani ,tot romanii va bat :))) Tot opinca e mai tare !
That’s the spirit. Bravo!
CHAPEAU BAS!
Țineți-o tot așa!
Şapó bá??!Dacă tot e vorba de naționala României nu putem spune pe românește simplu „Jos pălăria” ca tot inseamna același lucru si sună chiar și bine!! Pe cuvânt!
Inca o zi de doliu național la budapesta.
Bravo fetelor, super meci!
Daca ar avea si Cristina Neagu o echipa, am conta!
„Valea Uzului, pamant maghiar! 04/06/2020, totul inapoi” – banner afisat de fanii maghiari la meciul de handbal feminin Ungaria – Romania din Japonia!