Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Leonardo Fornaroli, campionul mondial en-titre din Formula 2, va testa pentru Haas la sfârșitul acestei săptămâni pe circuitul de la Jerez, informează racingnews365.com.
Montoya vede un scenariu complicat pentru Mercedes în F1: „Vor primi penalizări”
Fornaroli (21 de ani) este pilot de rezervă al celor de la McLaren și va testa pentru Haas în zilele de miercuri și joi.
Testele se desfășoară în cadrul programului TPC (Testing of Previous Cars), care permite echipelor să ofere timp pe circuit piloților care utilizează mașini mai vechi.
Concret, Fornaroli se va afla la volanul modelului Haas VF-25 pe „Circuito de Jerez”, în cadrul unei sesiuni de teste de două zile.
„O oportunitate importantă pentru acest tânăr pilot promițător, care încearcă să-și asigure un loc pe grila de start a F1 pentru sezonul 2027.
Fornaroli va avea ocazia să acumuleze experiență cu o altă echipă”, transmite sursa citată.
Fornaroli s-a alăturat programului McLaren F1 la sfârșitul anului 2025, după ce a câștigat titlul de campion în Formula 2, și ocupă în acest sezon rolul de pilot de teste și rezervă al echipei.
Pilotul italian a debutat în weekendul de Formula 1 de săptămâna trecută de la Barcelona alături de echipa din Woking, înlocuindu-l pe Lando Norris în prima sesiune de antrenamente (FP1).
Leonardo Fornaroli testing the McLaren MCL39 at Monza.#F1 #Mclaren pic.twitter.com/cbizxB614F
— Jacopo Rava (@JacopoRava04) June 16, 2026
🇮🇹 Leonardo Fornaroli no detiene su marcha y se alista para probar un monoplaza con Haas en España #Fornaroli #F1 https://t.co/TGUuW2Jhbe
— Motorsport LATAM (@Motorsport_LAT) June 16, 2026
„It’s a very deserved opportunity. We have worked with Leonardo for some months now.”
How the „very interesting” Leonardo Fornaroli impressed Andrea Stella in Barcelona 🇪🇸https://t.co/9pdEz5P6cG
— Autosport (@autosport) June 16, 2026