Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Creșterea prețurilor de consum în Marea Britanie ar putea atinge un vârf de 18% la începutul anului 2023, de nouă ori mai mare decât ținta stabilită de Banca Angliei (BoE), a declarat luni un economist al băncii americane Citi, după ce și-a majorat prognoza pentru a include ultima creștere a prețurilor la energie, potrivit boursorama.com.
„Întrebarea care se pune acum este ce politică trebuie urmată pentru a atenua impactul atât asupra inflației, cât și asupra economiei reale”, a declarat Benjamin Nabarro într-o notă adresată clienților băncii.
Trebuie să ne întoarcem până în 1976 pentru a găsi o rată a inflației britanice de peste 18%.
Se așteaptă ca Liz Truss, candidată la succesiunea lui Boris Johnson la funcția de prim-ministru, să anunțe măsuri de ajutorare a gospodăriilor odată ajunsă la putere, dar este posibil ca acestea să aibă doar un efect limitat, a adăugat Benjamin Nabarro.
Banca Angliei, care a declarat la începutul acestei luni că este posibil ca majorările de prețuri să atingă un vârf de 13%, este probabil să ajungă la concluzia că riscurile unei inflații mai persistente au crescut, a spus economistul.
„Acest lucru înseamnă să mutăm ratele în mod clar în teritoriu restrictiv, și rapid”, spune el.
El adaugă că „dacă apar semne de inflație mai bine înrădăcinată”, BoE ar putea fi nevoită să majoreze rata dobânzii de politică monetară la 6%-7% „pentru a recâștiga controlul asupra dinamicii inflaționiste”.
Dar el este în continuare în favoarea ipotezei că o creștere a șomajului în lunile următoare ar permite BoE să ia o pauză.
Comitetul de politică monetară (MPC) al BoE a majorat dobânda cheie cu o jumătate de punct procentual la începutul acestei luni, iar piețele se așteaptă la o nouă majorare bruscă la următoarea ședință din 15 septembrie.
Slava UK!
UK. CEA MAI MARE „PIATA” DE PARADISURI FISCALE.