Home » Articole » Majoritatea liniilor de tramvai şi autobuz au fost deblocate, în urma intervențiilor pentru îndepărtarea efectelor furtunii

Majoritatea liniilor de tramvai şi autobuz au fost deblocate, în urma intervențiilor pentru îndepărtarea efectelor furtunii

09 iun. 2025
Majoritatea liniilor de tramvai şi autobuz au fost deblocate, în urma intervențiilor pentru îndepărtarea efectelor furtunii
sursa foto: INQUAM Photos/ Octav Ganea
Ascultă articolul

Primăria Capitalei anunţă că acţionează cu toate resursele disponibile pentru gestionarea efectelor furtunii care a avut loc în cursul după-amiezii de luni în Bucureşti, transmite Agerpres.

Conform PMB, circulaţia tramvaielor şi autobuzelor a fost afectată temporar în mai multe zone, însă majoritatea liniilor au fost deja deblocate:

* Bd. Corneliu Coposu – tramvaiele 4, 40, 55 circulă normal, după o întrerupere de 70 de minute;

* Piaţa Eroii Revoluţiei – tramvaiele 7, 10, 19, 25 au fost repuse în circulaţie la ora 16:40;

* s-a reluat circulaţia tramvaielor 7 şi 47 pe Str. Dr. C-tin Istrati, după ce circulaţia a fost blocată 110 minute.

În continuare se acţionează în următoarele zone:

* Antiaeriană – copac căzut pe reţeaua de contact, circulaţia este parţial blocată pentru troleibuzul 96
* CET Sud Vitan – sunt acumulări de apă care afectează temporar liniile 123 şi 135
* Munţii Carpaţi – copac căzut, sunt blocaje pe traseele 6434 şi 227; echipele ADP sunt la faţa locului.

În ceea ce priveşte intervenţiile Apa Nova, se acţionează la capacitate maximă pentru evacuarea apei acumulate în punctele critice ale oraşului.

- articolul continuă mai jos -

Conform PMB, au fost mobilizate 20 de hidrocurăţitoare, 62 de autoutilitare, 47 de echipamente de pompare şi 318 persoane în teren.

Toate echipele disponibile, inclusiv personal aflat în afara programului, au fost chemate de urgenţă. Intervenţiile se concentrează în special în sectoarele 4 şi 5, în zone precum Bd. Corneliu Coposu, Piaţa Eroii Revoluţiei, CET Sud Vitan şi Pasajul Lujerului.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.