Home » Articole » Maia Sandu, după decesul lui Șora: Ne-a spus să fim buni și ne-a lăsat atâta înțelepciune, încât va fi mereu parte din noi

Maia Sandu, după decesul lui Șora: Ne-a spus să fim buni și ne-a lăsat atâta înțelepciune, încât va fi mereu parte din noi

Maia Sandu, după decesul lui Șora: Ne-a spus să fim buni și ne-a lăsat atâta înțelepciune, încât va fi mereu parte din noi
Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Ascultă articolul

Printre personalitățile care au împânzit rețelele de socializare cu mesaje de rămas bun, la aflarea veștii că filosoful și eseistul Mihai Șora s-a stins din viața la vârsta de 106 ani se numără și președintele Republicii Moldova, Mai Sandu.

„Mihai Șora nu mai este printre noi. Mihai Șora ne-a spus să fim buni și ne-a lăsat atâta înțelepciune, încât va fi mereu parte din noi”, a scris Maia Sandu pe contul său de facebook.

- articolul continuă mai jos -

Acesta a menționat una dintre recentele postări ale filosofului, de la închiderea anului 2022.

„Dragi copii, vă doresc să intrați în noul an cu voioșie și înțelepciune (cele două merg mereu împreună). Sunt dintre cei care cred în forța binelui: binele discret, dar sigur, autentic și statornic, fără trâmbițe de la catedră; binele care nu este nici medalie de agățat pe piept, nici coroniță ori prilej de trufie: binele comun. Fiți buni. (Mihai Șora, 31 decembrie 2021)”

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole