Home » Analize » Mai multe localități din Spania, inclusiv capitala Madrid, în carantină după ce au devenit zone roșii/ Printre restricții: Întâlnirile în aer liber, limitate la 6 persoane

Mai multe localități din Spania, inclusiv capitala Madrid, în carantină după ce au devenit zone roșii/ Printre restricții: Întâlnirile în aer liber, limitate la 6 persoane

Mai multe localități din Spania, inclusiv capitala Madrid, în carantină după ce au devenit zone roșii/ Printre restricții: Întâlnirile în aer liber, limitate la 6 persoane
sursa foto: abc.es
Ascultă articolul

Zece localități din Spania, inclusiv capitala Madrid, au fost introduse în carantină totală pentru ca pandemia de coronavirus să poată fi ținută sub control. Restricțiile au intrat în vigoare vineri seară. Au fost închise următoarele zone: Madrid, Alcobendas, Torrejón de Ardoz, Alcalá de Henares, Fuenlabrada, Móstoles, Leganés, Getafe, Alcorcón și Parla.

- articolul continuă mai jos -

Locuitorii acestor orașe nu își vor putea părăsi municipiul decât pentru muncă, studii, îngrijire medicală sau alte proceduri urgente, examene sau din motive de forță majoră. Există, de asemenea, restricții în magazine și restaurante. Întâlnirile, în interior sau în aer liber, nu pot depăși șase persoane, conform rezoluției ministeriale.

Închiderea acestor zece orașe afectează întregul municipiu, spre deosebire de restricțiile impuse până acum de guvernul regional asupra anumitor zone.

Controalele Poliției au fost intensificate, iar pentru moment raziile acestora vor avea un caracter strict informativ. Amenzile vor fi introduse abia după o decizie a Curții Supreme de Justiție.

Săptămâna viitoare, restricțiile vor fi extinse și la Villa del Prado, care include municipiul cu același nume și Aldea del Fresno.

Guvernul regional a făcut un apel împotriva închiderii orașelor cu peste 100.000 de locuitori din Comunitatea Madrid. El consideră că implicarea guvernului central este un abuz de competență și subliniază daunele economice asupra regiunii.

sursa text, sursa foto: abc.es

 

Comentarii
  • Nu e prost ala care face o prostie o data, dar ala care o face de doua ori e cu siguranta.

  • Cat de greu de cap sa fii sa nu intelegi ca la un numar mai mare de infectari creste si numarul celor internati,deci „nu bun”. Avand in vedere ca nu exista un vaccin sau un tratament si ca nu poti refuza internarea unui pacient agravat pe motiv ca ” nu exista boala”,singura solutie raman masurile restrictive.Neplacut ,dar mai putin daunator decat un lock down general cum a fost in primavara in Spania sau Italia care a lovit grav economia.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole