Home » Articole » Ludovic Orban: Trebuie schimbat sistemul de organizare a licitaţiilor. CNI trebuie să înceapă să funcționeze

Ludovic Orban: Trebuie schimbat sistemul de organizare a licitaţiilor. CNI trebuie să înceapă să funcționeze

Ludovic Orban: Trebuie schimbat sistemul de organizare a licitaţiilor. CNI trebuie să înceapă să funcționeze
sursa foto: Facebook
Ascultă articolul

Compania Naţională de Investiţii (CNI) trebuie să înceapă să funcţioneze, a declarat, sâmbătă, preşedintele PNL, Ludovic Orban, afirmând că sistemul de organizare a licitaţiilor trebuie schimbat.

  • „E nevoie ca CNI să înceapă să funcţioneze. Aşa cum funcţionează astăzi, dacă derulează 150, 170 de licitaţii pe an este mult. Veţi aştepta proiecte de la CNI nu în sistemul ăsta. Trebuie schimbat sistemul de organizare a licitaţiilor, ori se transferă sub un anumit prag competenţa de organizare a licitaţiilor către UAT-urile care într-adevăr au cel mai mare interes de a realiza proiectele respective ori se găseşte o altă soluţie, să înfiinţezi structuri în fiecare judeţ sau în fiecare regiune ca să ai capacitatea să creşti derularea procedurilor de licitaţie. Astăzi, cu 2.900 de proiecte aprobate pe lista sinteză, câte dintre ele credeţi că vor putea cu adevărat să fie realizate şi să fie semnate contractele pentru a intra în execuţie? Vă spun eu: 150-170 pe an, aşa cum funcţionează astăzi”, a spus Orban, la conferinţa judeţeană de alegeri a Biroului Politic Judeţean Iaşi.
- articolul continuă mai jos -

Preşedintele PNL şi preşedinte al Camerei Deputaţilor, Ludovic Orban, dar şi contracandidatul său, premierul Florin Cîţu, se află sâmbătă la Iaşi pentru a lua parte la alegerile pentru conducerea judeţeană a filialei, singurul candidat fiind deputatul Alexandru Muraru, care deţine în prezent funcţia de preşedinte interimar.

sursa: Agerpres.ro, sursa foto: Facebook

Comentarii
  • Orban stie cel mai bine.
    Si nici nu-i e frica.
    Nu are nimic de pierdut.
    E nefolositor noua, poate lor. Pene Leilor

  • Cunoaste careva pe Adrian Cefalar, noul sef CNI?
    La cautarea mea am gasit, ca se intereseaza numai pt Sport. Stadioane si asa ceva… in rest nimic.

  • CNI trebuie desființat!
    Moarte clinica!
    Realizari zero!
    De 3 ani a primit sa faca 24 km de drum interjudetean.
    Câmpina – Săcele.
    Alternativele DN1.
    SUNT MORTI!
    Nici nu stiu despre ce e vorba!
    Drula ii ține in brate!
    Doar ține niste incapbili!
    Daca se miscau cu talent era azi gata varianta Campina – Sacele!
    Niste lenesi guvernamentali!

  • Baieti daca vreti vedeți ca in sertarul de la guvern aveți proiectul de lege făcut de Dl. Constantinescu….dar sigur nu va convine nici vouă ca nici lui Ponta nu prea ia convenit care prima oara a spus ca este perfect….dar na dupa ce a vazut ca nu se mai poate fura prea mult la băgat la sertar……asa ca lasati vrăjeală de 2 lei. Si lasati comentariile.proate ca stiu ce vorbesc……

  • De legea achizițiilor publice vorbeam…….

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole