
LIVE VIDEO Întâlnirile de Sâmbătă cu Fizica de la laserul de la Măgurele: au început cursurile pentru pasionații de știință
Astăzi a început sesiunea de toamnă a “Întâlnirilor de Sâmbătă cu Fizica de la ELI-NP”, cu prima lecție: Introducere în Fizica de la ELI. Teoriile care stau la baza gigantului proiect paneuropean Extreme Light Infrastructure (ELI) vor fi explicate de către Daniel Ursescu, cercetător specializat pe experimente laser care lucrează la Măgurele. Componenta românească a ELI se numește Extreme Light Infrastructure – Nuclear Physics (ELI-NP) și a atins o premieră în cercetarea mondială: laserul de la Măgurele a ajuns la 10 PW, puterea pentru care a fost construit.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Edupedu.ro transmite LIVE VIDEO, de la ora 10:00, lecția de astăzi – Introducere în Fizica de la ELI – și cuvântul de deschidere a “Întâlnirilor de Sâmbătă cu Fizica de la ELI-NP”:
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank