Home » Articole » Liderul PSD Suceava le cere liberalilor să părăsească guvernarea: ”Am mai condus fără ei şi am făcut-o chiar mai bine decât împreună cu dânşii” / Despre europarlamentare: ”Dacă cei de la PNL nu se agăţau de noi, se clasau după AUR”

Liderul PSD Suceava le cere liberalilor să părăsească guvernarea: ”Am mai condus fără ei şi am făcut-o chiar mai bine decât împreună cu dânşii” / Despre europarlamentare: ”Dacă cei de la PNL nu se agăţau de noi, se clasau după AUR”

Liderul PSD Suceava le cere liberalilor să părăsească guvernarea: ”Am mai condus fără ei şi am făcut-o chiar mai bine decât împreună cu dânşii” / Despre europarlamentare: ”Dacă cei de la PNL nu se agăţau de noi, se clasau după AUR”
Foto colaj: Octav Ganea / Inquam Photos, Ilona Andrei / G4Media
Ascultă articolul

Liderul social-democraților suceveni, senatorul Ioan Stan, le cere liberalilor să iasă de la guvernare în condițiile în care mai mulți lideri liberali au atacat PSD în urma congresului partidului, desfășurat în weekend, relatează Monitorul de Suceava.

„În ceea ce priveşte opiniile exprimate de unii lideri PNL care consideră că ar fi oportun să părăsească guvernul, îi anunţăm că pot să o facă. Am mai condus fără ei şi am făcut-o chiar mai bine decât împreună cu dânşii. Cât despre afirmaţiile legate de agricultură, domnul Flutur ar face bine să se abţină. PSD-ul a anunţat un program de dezvoltare a agriculturii fără precedent pentru România, care vine în completarea programelor de succes deja implementate de noi când ne-am ocupat de acest minister. Dar românii deja ştiu că PSD livrează fapte şi soluţii, în timp ce PNL livrează doar poveşti”, a declarat Ioan Stan.

- articolul continuă mai jos -

El a adăugat liberalii nu au înțeles că au pierdut alegerile europarlamentare atât la nivel naţional, cât şi la nivel judeţean.

„Asta se datorează în mod direct lipsei de viziune a PNL-ului, lipsei de seriozitate, de pragmatism, lipsei de profesionişti care să vină cu soluţii la problemele cetăţenilor. Ba mai mult, dacă cei de la PNL nu se agăţau de noi la aceste alegeri, se clasau după AUR şi în mod clar acesta va fi locul lor la alegerile parlamentare. De data aceasta le-am făcut un bine prin protocolul avut la alegerile locale, ducându-i de la dezastru spre decent. Dar vom vedea curând cât valorează singuri la alegerile următoare”, a mai spus liderul PSD Suceava.

El a ținut să precizeze că PSD nu a atacat PNL la Congresul Național care a avut loc sâmbăta trecută, ci doar a constatat problemele existente „în sânul acestui partid”, probleme care viciază în mod evident şi actul de guvernare.

 

 

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole