Home » Economie » Legea kurzarbeit a intrat în vigoare. Angajatorii pot reduce timpul de muncă al salariaților cu până la 80%

Legea kurzarbeit a intrat în vigoare. Angajatorii pot reduce timpul de muncă al salariaților cu până la 80%

Legea kurzarbeit a intrat în vigoare. Angajatorii pot reduce timpul de muncă al salariaților cu până la 80%
Sursa foto: Facebook/ FMI
Ascultă articolul

Legea care prevede posibilitatea reducerii timpului de lucru pe durata pandemiei (kurzarbeit) a intrat în vigoare de vineri, după ce președintele Klaus Iohannis a promulgat-o. Datorită acestei legi, angajatorii pot reduce timpul de muncă al salariaţilor cu până la 80%, pe perioada stării de urgenţă sau de alertă, scopul fiind de a preveni concedierile în companiile aflate în dificultate pe durata pandemiei.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -

Legea modifică o ordonanță de urgență emisă în 2020 de guvernul Orban şi prevede că pe durata stării de urgenţă, de alertă sau asediu, precum şi pe o perioadă de până la 3 luni de la data încetării ultimei perioade în care a fost instituită starea de urgenţă, de alertă sau asediu, angajatorii au posibilitatea reducerii timpului de muncă al salariaţilor cu cel mult 80% din durata zilnică, săptămânală sau lunară, prevăzută în contractul individual de muncă, potrivit News.ro.

Mediul de afaceri a salutat promulgarea legii, atât federația patronală Concordia, cât și Consiliul IMM-urilor arătând că în absența acestui act legislativ ar fi lipsit angajatorii de un instrument vital în perioada pandemiei.

Citește integral pe economedia.ro

Comentarii
  • Nu erau suficient de enervante englezismele in exces, acum au aparut si cuvinte germane !

  • Dar salariile raman ca la bugetari ,nu???

    • Multi văd, puțin cunosc. Patronii vor reduce salariile sub pretextul acestei legi, dar programul de lucru va fi mai mare ,deci vom munci mult mai mult pe bani mai puțini. Si asa cei mai mulți români muncesc pe salariul minim pe economie care este o mizerie și programul de lucru este de minim 12 ore inclusiv sâmbătă în condiții de muncă inumane.

  • Multi văd, puțin cunosc. Patronii vor reduce salariile sub pretextul acestei legi, dar programul de lucru va fi mai mare ,deci vom munci mult mai mult pe bani mai puțini. Si asa cei mai mulți români muncesc pe salariul minim pe economie care este o mizerie și programul de lucru este de minim 12 ore inclusiv sâmbătă în condiții de muncă inumane.

  • „kurzabeit” adica sclavie pe bani putini, ca nu o sa te tina nimeni acasa si bagi si un overtime neplatit
    ferice de patronii evazionisti, o sa isi cumpere vila si masina neamteasca anul asta, pup orban, citu si barna, someri profesionisti ! #revenire in v #sarakiedadreapta #vremotaracaafara #romaniainfernsecurist
    cu kurzabeit fara kurzabeit, sparanghelul nu se culege singur, auf wiedersehen

  • Oricum in 50% dintre companiile ce activează pe teritoriul României angajarea be condiționată de cunoașterea limbii germane. Mai sunt câteva care cer franceză. Restul engleza. Romana este opțională. Welcome in Romania!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Citește și

Top Articole