Home » Sportz » Jaqueline Cristian, eliminată de la WTA Dubai de campioana en-titre

Jaqueline Cristian, eliminată de la WTA Dubai de campioana en-titre

754
Jaqueline Cristian / Sursa foto: Manu Fernandez / AP / Profimedia
Ascultă articolul

Jaqueline Cristian a fost eliminată de la turneul WTA de la Dubai în optimi, sportiva din România cedând, după un meci de mare luptă, contra campioanei en-titre a competiției, Mirra Andreeva.

A cincea favorită la Dubai, Andreeva a avut câștig de cauză în două seturi, scor 7-5, 6-3. Meciul a durat o oră și 43 de minute.

Primul set al duelului a fost unul cu nouă break-uri (!). Rusoaica a fost mai inspirată pe finalul manșei, iar setul i-a revenit cu 7-5.

- articolul continuă mai jos -

Au fost trei break-uri și în al doilea set, unul în care Jaqueline a cedat trei dintre game-urile de serviciu.

Din păcate, Cristian nu și-a găsit deloc ritmul de la lansare, iar Andreeva a știut să profite de la retur.


De știut

  • Pentru parcursul de la Dubai, Jaqueline și-a asigurat un cec în valoare de 49.250 de dolari și 120 de puncte în ierarhia mondială feminină de simplu.
  • România mai are o singură reprezentantă la Dubai, pe Sorana Cîrstea.
  • Sorana va avea de luptat cu Alexandra Eala (locul 47 WTA) pentru un loc în sferturile competiției.

WTA Dubai are loc în perioada 15-21 februarie, pe hard, face parte din categoria WTA 1000 și are premii totale în valoare de $4.088.211. Campioana en-titre este Mirra Andreeva.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole