G4Media.ro

Istoricul Dorin Dobrincu despre scandalul limitării accesului la arhivele istorice: Deriva autoritaristă…

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

14 comentarii

  1. Ați votat PSDNL 55% și vă mirați că vă pierdeți drepturile? Ce popor…

    • Și așa RO are Muzeul Național de Istorie în reparații din 2002. Iar Biblioteca Națională nu e digitalizată ca Gallica a Franței. În ce înapoiere suntem la București și de ce emigrează elevii performanți se vede pe net accesând archives.paris.

    • UM Digi24 sustine DGIPI

      asa zis ce se intampla daca niste istorici, academicieni mimeaza rezistenta la secu?
      nimic pt ca ei sunt la guvernare si fac ce vor.

    • Bai Dobrincule, ai fost câțiva ani Directorul gen.al Arhivelor Naționale!!!Ai făcut ceva sau ai ieșit la înaintare pentru un nou mandat?!!!
      Situația din Arhive este veche dar asa se intampla cd se dorește schimbarea conducerii!!
      Cat de ipocrit poti sa fii bai Dobrincule!

  2. Care mai e treaba prin redactie?;)

  3. A văzut cineva stat militarizat transparent?!

  4. Sa le aduca cineva aminte astora ca sunt functionari platiti sa isi vada de treaba, nu sa-si bage nasul peste tot. Arhivele trebuie sa ramana si vor ramane publice.

    • Cum vine asta? Conform carei legi sunt si vor ramane publice? Am impresia ca vorbesti dupa ureche

    • Care ureche, Gheorghe?
      Grigore Ureche?
      Arhivele sunt averea poporului (chiar daca suna pompos) si trebuie sa fie publice. Nu e la latitudinea unui functionar analfabet sa decida ca pot fi distruse.
      Desigur, pot fi niste limitari pentru a nu expune viata privata a unor persoane.
      Dar acum 30+ de ani s-a facut o revolutie care chipurile a desfiintat securitatea ca organ de represiune. Ce ar mai fi de protejat? Urmasii urmasilor…

  5. Totul pe mana lui Iohannis. Pas cu pas.
    Acest Iohannis care se pretinde un democrat si cei din jurul lui nu au inteles nici pana astazi se pare ca un militar in fruntea unui guvern democratic reprezinta o incompatibilitate grava din care numai democratia are de suferit.

  6. O masura de protectie trebuie sa existe, sa nu uitam de arhivarii care au vindeau date clasificate, sa faca un ban! Exista legi si regulamente, haideti sa le respectam!

  7. Macar acum stim cum a ajuns Bode secretar general la PNL.