Home » Articole » Ioana Lazăr conduce acum Ministerul Educației și Cercetării, după expirarea interimatului lui Ilie Bolojan, în calitate de ordonator principal de credite și reprezentant legal – analiză

Ioana Lazăr conduce acum Ministerul Educației și Cercetării, după expirarea interimatului lui Ilie Bolojan, în calitate de ordonator principal de credite și reprezentant legal – analiză

5261
Ioana Lazăr conduce acum Ministerul Educației și Cercetării, după expirarea interimatului lui Ilie Bolojan, în calitate de ordonator principal de credite și reprezentant legal – analiză
Foto: Facebook.com/ Ioana Lazăr
Ascultă articolul

După 45 de zile de interimat la conducerea Ministerului Educației și Cercetării, mandatul premierului Ilie Bolojan a ajuns pe 27 februarie 2026 la termenul-limită prevăzut de Constituție. În lipsa numirii unui ministru titular, conducerea administrativă a instituției este preluată de secretarul general, Ioana Lazăr, care devine ordonator principal de credite și reprezentant legal al ministerului, potrivit legislației în vigoare și conform interpretării Curții Constituționale asupra unei situații similare din 2019, analizate de Edupedu.ro.

- articolul continuă mai jos -

Constituția României prevede la articolul 107 alineatul (4) că interimatul pentru membri Guvernului se aplică „pentru o perioadă de cel mult 45 de zile”. Depășirea acestui termen a fost în trecut subiectul unei situații similare, iar atunci Curtea Constituțională a arătat în jurisprudența sa că interimatul expiră de drept la împlinirea celor 45 de zile.

Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, și-a depus demisia la cancelaria premierului, după cum a declarat public, pe 22 decembrie 2025. Ilie Bolojan a oficializat primirea demisiei abia pe 14 ianuarie 2026, când declara că „nu este foarte ușor în aceste luni să fii ministru. Să nu credeți că Daniel David a fost susținătorul măsurilor din educație, dar n-a avut ce să facă”.

Bolojan a rămas interimar la MEC timp de 45 de zile, termen care a expirat pe 27 februarie 2026. În acest timp a declarat de șase ori că va numi un ministru titular curând, conform monitorizării Edupedu.ro. A folosit sintagme ca: „săptămâna viitoare” sau „până la finalul lunii” sau „zilele următoare” sau „când revin în țară”. În ziua publicării acestui articol, pe 2 martie, nu există nicio propunere făcută de premier pentru acest post.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole