Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
A plouat cu goluri la Milano vineri seară în debutul etapei a 22-a din Serie A, întrucât Interul lui Cristi Chivu a zdrobit-o pe Pisa, pe Giuseppe Meazza, scor 6-2.
Nimic nu prevestea asemenea scor de final – Pisa începuse partida cum nu se putea mai bine, înscriind prin Stefano Mareo de două ori în 23 de minute.
Avantajul nou promovatei s-a dovedit a fi temporar și Inter a pornit recitalul ofenisv prin Zielinski, care a fructificat un penalty în minutul 39. Lautaro Martinz a egalat situația pe tabelă două minute mai târziu din centrarea lui Dimarco și Pio Esposito și-a trimis echipa în avantaj la cabine în prelungirile primei părți.
În al doilea act „Nerazzurri” au arătat un fotbal total. Dimarco a lovit bara neașteptat din câțiva metri (min 63), înainte să marcheze golul serii: un voleu superb cu pământul care a lovit ambele bare înainte să intre în poartă (min. 82).
Ange Bonny, proaspăt intrat, și-a pus în evidență tehnica, driblând doi adversari în careu și șutând cu brio la colțul lung al lui Scuffet pentru a duce scorul la 5-2. Henrikh Mkhitaryan a închis setul cu un gol din corner la ultima fază a meciului.
Inter Milano numără 52 de puncte și se distanțează astfel la șase puncte de rivala AC Milan, care se va deplasa la Roma pentru un duel crâncen cu echipa lui Gasperini în această etapă, programat duminică. Cealaltă urmăritoare, campioana en-titre, Napoli, o primește pe Juventus pe Stadio Diego Armando Maradona pentru un meci ce se anunță cel puțin interesant, care se va juca în aceeași zi cu meciul „Rossonerilor”