Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Poliţia Deva a deschis un dosar de cercetare penală după ce pe o alee din zona centrală a unui părculeţ din centrul oraşului, persoane necunoscute au desenat cu vopsea albă mai multe inscripţii cu mesaje defăimătoare, rasiste sau de sorginte nazistă, a informat luni, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Hunedoara, transmite Agerpres.
„În data de 01 ianuarie 2023, poliţiştii din cadrul Poliţiei Municipiului Deva s-au autosesizat cu privire la faptul că în zona parcului Opera, pe trotuar, autori necunoscuţi au inscripţionat cu spray de culoare albă mai multe texte şi desene defăimătoare, de natură a promova idei, concepţii sau doctrine fasciste, naziste legionare, rasiste sau xenofobe”, a precizat sursa citată.
În cauză, poliţiştii au întocmit un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârşirii infracţiunii prevăzută de OUG 31/2002, respectiv „fapta persoanei de a promova, în public, cultul persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid contra umanităţii şi crime de război, precum şi fapta de a promova idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe”.
Se duc la pușcărie ca prostii! Doar sa nu vrea sa i prindă în rest floare la ureche!
Daca politia isi facea treaba (adica ii lua la rost pe cei care beau/se drogheaza pe strada, urla non-stop injuraturi in public, sau pun manele la maxim dupa ce parcheaza intre blocuri) nu li se umplea paharul nici la cetatenii care n-au alta optiune decat sa-si manifeste public frustrarea. Toate acestea datorita politiei care APARENT venereaza categoriile mentionate.
Rasist
Unde-i socatele, deontologul și ziaristul să combată ???
Hai baieti mai cu talent.