Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Înaltul Comisar Adjunct al Naţiunilor Unite pentru operaţiuni al UNHCR, Raouf Mazou, a fost miercuri în vizită de lucru în Punctul de Trecere a Frontierei Siret, anunță Monitorul de Suceava.
”Șeful ITPF Sighetu Marmaţiei a prezentat delegaţiei modul în care personalul Poliţiei de Frontieră gestionează activitatea din zona de responsabilitate, evidenţiind faptul că a fost suplimentat numărul de poliţişti, astfel încât s-a lucrat la capacitate maximă pe toate arterele de control, și a prezentat valorile de trafic, menționând că se constată un trend descendent în ceea ce priveşte numărul de cetăţeni ucraineni care intră în România. Totodată, acesta a precizat faptul că Punctul de Trecere a Frontierei a fost dotat cu staţii mobile de control, cu două microbuze tip Schengen bus, iar poliţiştii de frontieră sunt sprijiniţi în activitate de lucrători din cadrul Agenţiei Frontex, susține şeful Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Sighetu Marmaţiei, comisar-şef Florin Coman.
Înaltul Comisar Adjunct al Naţiunilor Unite pentru operaţiuni al UNHCR a apreciat munca în echipă a lucrătorilor Poliţiei de Frontieră pentru gestionarea situaţiei.
Foto: G4Media