Home » Articole » În Sibiu, ar fi nevoie de peste 1.000 de posturi didactice și sute de săli de clasă suplimentare, pentru a putea fi respectate toate măsurile de prevenire Covid-19 – raport local

În Sibiu, ar fi nevoie de peste 1.000 de posturi didactice și sute de săli de clasă suplimentare, pentru a putea fi respectate toate măsurile de prevenire Covid-19 – raport local

În Sibiu, ar fi nevoie de peste 1.000 de posturi didactice și sute de săli de clasă suplimentare, pentru a putea fi respectate toate măsurile de prevenire Covid-19 – raport local
Sursa Foto: Shutterstock
Ascultă articolul

Sibiul ar mai avea nevoie de 256 de săli de casă, de aproximativ 660 de posturi didactice în plus, la nivel preșcolar și primar și de aproximativ 775 de posturi suplimentare pentru gimnazii și licee, pentru ca toate măsurile de prevenire Covid-19 să fie posibile, potrivit unei analize a Inspectoratului Școlar Județean Sibiu, citată de publicația Turnul Sfatului. Aceasta arată că majoritatea covârșitoare a unităților de învățământ doresc prezență fizică integrală, în noul an școlar.

- articolul continuă mai jos -

Analiza citată, referitoare la capacitatea unităților de învățământ pentru deschiderea noului an, arată totodată că, deși mai sunt trei săptămâni până începe școala, peste 12.400 de elevi nu au dispozitivele necesare pentru școala online, dacă va fi nevoie de aceasta.

Citește articolul complet pe EduPedu.ro

Comentarii
  • Ca si orice alta calamitate, tarile sarace si corupte sunt afectate cel mai puternic, prin pasii mici gresiti pe care ii fac conducatorii corupti.

    Romania a suferit inzecit tot timpul, ca a fost cutremur, inundatii, molima. Sa fim iresponsabili pana la capat, ca apoi sa ne plangem de mila singuri.

    Astfel de rapoarte ca cel de mai sus trec in orbul gainii… Deschideti tot si apoi vedeti cine moare, ca oricum murea.

  • Astia mai si analizeaza situatia! Nu sunt tufe ca brasovul, de ies pe sticla doar ca sa se bage in seama!!!

    Bucurestiul da norme, dar fara sa gandeasca ce implica !!! Doar trag banii din ardeal si ii fura pt o administratie centrala supradimensionata, corupta si fara creier!!! Hotii romaniei s-au adunat la bucales si fura ardealul la bani!!! Atat!!!

    • Ca e si greu sa faci o extrapolare la nivel de oras, judet sau tara. Trebuie doar sa iesi din concediu si sa incepi sa gandesti putin. Ceea ce directorii de scoli si inspectorii nu au de gand sa faca in luna august. Cel din Sibiu probabil a renuntat la concediu de frica covrigului.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole