Home » Articole » Guvernul austriac intenţionează să interzică utilizarea reţelelor de socializare de către copiii cu vârsta de până la 14 ani

Guvernul austriac intenţionează să interzică utilizarea reţelelor de socializare de către copiii cu vârsta de până la 14 ani

Guvernul austriac intenţionează să interzică utilizarea reţelelor de socializare de către copiii cu vârsta de până la 14 ani
sursa foto: Pexels/ Pixabay
Ascultă articolul

Guvernul austriac va interzice utilizarea reţelelor de socializare de către copiii cu vârsta de până la 14 ani, conform unui acord la care s-a ajuns după negocieri îndelungate în cadrul coaliţiei, informează agențiile de știri APA, Reuters şi AFP, citate de Agerpres.

„Este aproape imposibil pentru părinţi să controleze consumul copiilor lor” pe aceste platforme, care sunt concepute pentru a-i face „cu bună ştiinţă dependenţi”, a notat vicecancelarul social-democrat Andreas Babler, într-o conferinţă de presă.

- articolul continuă mai jos -

Un proiect de lege privind interzicerea accesului celor sub 14 ani pe reţele ar urma să fie elaborat până în luna iunie.

În acelaşi timp, guvernul intenţionează să introducă o nouă materie obligatorie în programa şcolară, numită „Mass-media şi democraţie”, menită să ajute elevii să distingă între adevăr şi minciună şi să recunoască tentativele de influenţă antidemocratică, conform aceluiaşi proiect de lege.

Mai multe ţări ale Uniunii Europene şi-au anunţat deja intenţia de a stabili un „majorat digital” pentru reţelele de socializare, ca Franţa, Spania şi Danemarca, în timp ce altele examinează acest lucru.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole