Home » Articole » Giorgio Armani, care este nonagenar, intenţionează să se pensioneze „peste doi sau trei ani” / Presa italiană se aşteaptă ca lista moştenitorilor celebrului creator de modă să îi includă pe sora acestuia, alţi trei membri ai familiei Armani

Giorgio Armani, care este nonagenar, intenţionează să se pensioneze „peste doi sau trei ani” / Presa italiană se aşteaptă ca lista moştenitorilor celebrului creator de modă să îi includă pe sora acestuia, alţi trei membri ai familiei Armani

Ascultă articolul

Giorgio Armani, fondatorul brandului de modă italian omonim, a declarat că intenţionează să se retragă din activitate în următorii doi sau trei ani, potrivit unui interviu publicat duminică, informează Reuters.

Creatorul de modă a împlinit vârsta de 90 de ani pe 11 iulie 2024 şi, până în prezent, a fost foarte rezervat în legătură cu planurile de succesiune ale companiei pe care a înfiinţat-o în 1975 şi pe care încă o controlează cu o mână fermă.

- articolul continuă mai jos -

„Îmi pot da încă doi sau trei ani în fruntea companiei. Nu mai mult, ar fi negativ”, a declarat el pentru cotidianul italian Corriere della Sera.

Giorgio Armani a dezvăluit că are parte de nopţi marcate de nelinişte, în care visează la un viitor în care „nu mai trebuie să fiu eu cel care spune ‘Da’ sau ‘Nu'”.

El a adăugat că a fost vizat de câteva abordări „puţin mai insistente ca de obicei” din partea unor potenţiali investitori externi în compania sa. „Dar, pentru moment, nu văd nicio posibilitate”, a adăugat el, transmite Agerpres.

Întrucât Giorgio Armani nu are copii cărora să le transmită moştenirea, au existat speculaţii cu privire la viitorul pe termen lung al „imperiului” Armani şi dacă, într-o industrie dominată de conglomerate de lux, precum LVMH şi Kering, acesta va putea să îşi menţină independenţa la care designerul italian ţine atât de mult.

În interviul acordat pentru Corriere della Sera, Giorgio Armani a declarat că a „construit un fel de structură, un proiect, un protocol” pentru a-şi reglementa succesiunea, fără a oferi însă alte detalii.

Anul trecut, Reuters a relatat despre un document deţinut de un notar din Milano, care stabileşte viitoarele principii de conducere pentru cei care vor moşteni grupul, şi despre un alt document, care detaliază aspecte precum protejarea locurilor de muncă în cadrul companiei.

Presa italiană se aşteaptă ca lista moştenitorilor celebrului creator de modă să îi includă pe sora acestuia, alţi trei membri ai familiei Armani care lucrează în cadrul companiei, colaboratorul şi partenerul său de lungă durată Pantaleo Dell’Orco şi o fundaţie de caritate.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.